Počet kolapsov z tepla na Slovensku mierne klesol, netreba zabúdať na dodržiavanie pitného režimu

teplo, voda, pitný režim, horúčava
Dieťa vychutnávajúce si letnú horúčavu v detskom nafukovacom bazéne. Pitný režim je v extrémnych horúčavach pre deti alfou a omegou celého dňa. Deti sú na nedostatok vody citlivejšie. Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 15. júna (WebNoviny.sk) – Počet kolapsov z tepla mierne poklesol. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová, pomoc zdravotníckych záchranárov potrebovalo v piatok 88 ľudí.

Najviac, 15 pacientov, ošetrili v Bratislavskom kraji, naopak, najmenej zásahov sme v tejto súvislosti evidovali v Nitrianskom a v Banskobystrickom kraji, v ktorých pomoc lekárov potrebovalo po sedem pacientov,“ priblížila Krčová.

Ohrozené sú najmä deti a seniori

Krčová opätovne vyzvala ľudí, aby dbali na prevenciu, počas poludnia a krátko po ňom, teda medzi 11:00 a 15:00, sa zdržiavali v interiéri a dodržiavali pitný režim.

Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu,“ vysvetlila Krčová.

Treba sa vyhnúť alkoholu

Ideálne je podľa nej piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Odporúča vyhnúť sa alkoholu, keďže rozširuje cievy a kávu konzumovať s mierou.

Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta treba schladiť a podať mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu je potrebné kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí ako ďalej postupovať,“ dodáva Krčová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom