Počet kolapsov z tepla na Slovensku stúpol. Dbajte na prevenciu, apelujú záchranári

horúčavy
Deti sa osviežujú pri rozprašovači vodnej hmly na Námestí SNP. Bratislava, 3. august 2017. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 13. júna (WebNoviny.sk) – Počet kolapsov z tepla stúpol, stredu potrebovalo pomoc zdravotníckych záchranárov 76 pacientov.

Najviac, 12 pacientov, bolo ošetrených v Košickom kraji, najmenej zásahov evidovali v Trenčianskom kraji, kde mali ťažkosti v dôsledku horúčav siedmi pacienti. Agentúru SITA o tom informovala manažérka komunikácie s verejnosťou Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) Alena Krčová.

Dodržiavajte pitný režim

Záchranári v utorok 11. júna zasahovali pri 59 kolapsoch, deň predtým pomoc potrebovali 74 pacienti, ktorí skolabovali v dôsledku vysokých teplôt.

Záchranná zdravotná služba opätovne apeluje na verejnosť, aby dbala na prevenciu – zdržiavať sa v interiéri od 11:00 do 15:00 a dodržiavať dostatočný pitný režim.

Najohrozenejšie sú deti a seniori

„Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy,“ priblížila Krčová.

Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom