Počet konkurzov a reštrukturalizácií na Slovensku stúpa, najhoršia situácia je v sektore obchodu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bankrot, konkurz
Foto: ilustračné, SITA/AP

V druhom štvrťroku tohto roka bolo na Slovensku vyhlásených 66 konkurzov na majetok dlžníkov a povolených 10 reštrukturalizácií. Ako ďalej vyplýva z údajov analytickej spoločnosti CRIF SK, v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom počet konkurzov narástol o takmer 14 percent a počet reštrukturalizácií o necelých 43 percent.

V medziročnom porovnaní sa počet konkurzov zvýšil o 83 percent a počet reštrukturalizácií o 150 percent. V priebehu posledných 12 mesiacov bolo na Slovensku vyhlásených 206 konkurzov a povolených 25 reštrukturalizácií.

Tieňové bankroty

„Štatistiky konkurzov a reštrukturalizácií potvrdzujú, že v roku 2020 boli na Slovensku aj tzv. tieňové bankroty. Dočasná ochrana podnikateľov pred veriteľmi oddialila riešenie úpadku u časti týchto podnikov. Napríklad v júni bol vyhlásený konkurz na majetok troch spoločností a povolená reštrukturalizácia dvom dlžníkom, ktorí ešte vlani využívali dočasnú ochranu,“ uviedla hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

Ako dodala, v prvých šiestich mesiacoch roku 2021 výrazne vzrástol počet malých konkurzov. Dôvodom je legislatívna úprava platná od začiatku tohto roka, ktorá umožňuje, že o túto formu konkurzu môžu požiadať priamo dlžníci.

V samotnom júni aktuálneho roka bolo vyhlásených 30 konkurzov, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom pätinový nárast. V šiestom mesiaci boli povolené aj štyri reštrukturalizácie, čo je o tretinu viac než v máji 2021 s tromi povolenými reštrukturalizáciami.

Problémy majú najmä právnické osoby

Až dve tretiny dlžníkov, ktorí sa v júni dostali do konkurzu, sú právnické osoby bez zamestnancov. Najviac konkurzov bolo v júni vyhlásených v sekcii veľkoobchod a maloobchod, oprava motorových vozidiel a motocyklov. Z regionálneho hľadiska dominuje Bratislavský kraj.

Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Obom registrom zabezpečuje technický servis a služby klientskych centier.

Spoločnosť vznikla v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jana Marková
Firmy a inštitúcie CRIF SK