Miera nezamestnanosti medziročne stúpla, najviac sa prepúšťalo v ubytovacom sektore

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Nezamestnaní, nezamestnanosť
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 5. marca 13:34

Nezamestnanosť na Slovensku v minulom roku vzrástla o 0,9 percentuálneho bodu na 6,7 percenta. V poslednom štvrťroku vlaňajška bolo na Slovensku o 35-tisíc ľudí bez práce viac ako pred rokom.

Počet osôb bez práce počas vlaňajška medziročne vzrástol o 15 percent, keď počet nezamestnaných dosiahol 181,4 tisíca osôb. Zvýšila sa najmä krátkodobá nezamestnanosť, najviac pribudli nezamestnaní do jedného mesiaca. V tlačovej správe o tom informoval Štatistický úrad SR.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Za celý rok 2020 sa najvýraznejšie zvýšil počet nezamestnaných, ktorí naposledy pracovali v priemysle a v ubytovacích a stravovacích službách. Počet nezamestnaných najdynamickejšie vzrástol v Bratislavskom kraji o 40,7 percenta a v Trenčianskom kraji o 35,6 percenta.

Banskobystrický región stagnoval

Súčasne najvýraznejší nárast miery nezamestnanosti nastal v Prešovskom kraji o 2 percentuálne body, kde na celoročnej úrovni bolo bez práce 12,1 percent ekonomicky aktívnych obyvateľov. Ide dlhodobo o región s najvyššou mierou nezamestnanosti v SR, upozornili štatistici.

Nadpriemerný nárast miery nezamestnanosti o 1,1 bodu zaznamenal tiež Trenčiansky kraj s 3,9 percenta a Žilinský kraj s 5,5 percenta ekonomicky aktívneho obyvateľstva bez práce. Nástrahám zmien na trhu práce počas roka koronakrízy najlepšie odolával Banskobystrický región, kde miera nezamestnanosti zostala približne na úrovni roka 2019, bez práce tu bolo 7,9 percenta spomedzi ekonomicky aktívnych obyvateľov.

V druhej polovici očakáva oživenie

Ako upozornil analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák, v poslednom štvrťroku minulého roka tvorili nezamestnaní bez pracovnej skúsenosti takmer 22 % zo všetkých nezamestnaných. Táto kategória je podľa neho pre nezamestnanosť jednou z najproblémovejších a mesiacmi strávenými bez práce sa problém prehlbuje.

„Z nášho pohľadu je preto dôležité pracovať s touto skupinou, prostredníctvom aktívnych politík trhu práce sprostredkovávať prvé pracovné skúsenosti a vytvárať pracovné návyky,“ uviedol. V tomto roku očakáva priemernú mieru nezamestnanosti na úrovni 7,3 %, v druhej polovici roka by pritom mala klesať spolu s ekonomickým oživením. „V závere roka predpokladáme mieru nezamestnanosti na úrovni 6,7 %,“ dodal Horňák.

Trh je podporený štátnymi výdavkami

„Vzhľadom na rok, ktorý máme za sebou, je pokles zamestnanosti a rast nezamestnanosti relatívne priaznivý,“ uviedol pre agentúru SITA analytik Tatra banky Boris Fojtík. Upozornil na to, že len o niečo väčší ekonomický pokles v roku 2009 zvýšil mieru nezamestnanosti podstatne výraznejšie, zo 7,7 % až na 11,4 %.

Dnes je však trh práce na druhej strane podstatne viac podporený štátnymi výdavkami,“ tvrdí. Zlepšenie miery nezamestnanosti podľa neho v tomto roku však v štatistkách neuvidíme ani v prípade, že nebudú po zvyšok tohto roka potrebné ďalšie opatrenia proti šíreniu COVID-19. „Práve naopak, očakávame jej ďalší mierny nárast,“ dodal.

Analytička 365.bank Jana Glasová očakáva pozitívnejšiu situáciu na trhu práce v druhom polroku tohto roka, keď sa zlepší ekonomický vývoj. „Samozrejme, treba počítať s tým, že trh práce sa z krízy zotavuje pomaly a na pozitívnejší vývoj ekonomiky reaguje s určitým časovým oneskorením,“ povedala pre agentúru SITA.

Bez práce bolo 189-tisíc ľudí

Nezamestnanosť medziročne rástla počas celého minulého roka, tempo rastu počtu ľudí bez práce sa zrýchlilo najmä v treťom štvrťroku a podobný vývoj bol aj v poslednom štvrťroku. Počet nezamestnaných podľa výberového zisťovania pracovných síl vo štvrtom štvrťroku minulého roka bol medziročne vyšší o 22,5 percenta (o 34,9 tisíca osôb), čo bolo spôsobené zmenami ešte v predchádzajúcich mesiacoch.

Celkovo bolo vo štvrtom kvartáli vlaňajška bez práce 189,8 tisíca ľudí. Miera nezamestnanosti SR v posledných troch mesiacoch minulého roka dosiahla 7 percent, medziročne bola vyššia o 1,4 bodu. V porovnaní s tretím kvartálom minulého roka po sezónnom očistení zostala nezamestnanosť nezmenená na úrovni 190,2 tisíca osôb.

Výrazný nárast mal Prešovský kraj

Nezamestnanosť sa v poslednom štvrťroku minulého roka zvýšila vo všetkých krajoch, najviac vo východnej časti krajiny. V Košickom kraji počet osôb bez práce vzrástol o 9,7 tisíca na 36,7 tisíca osôb a v Prešovskom kraji o 7,4 tisíca na 50,4 tisíca osôb.

Obidva kraje mali najvyššiu úroveň regionálnej miery nezamestnanosti a zaznamenali zároveň aj jej najvyšší nárast. V Košickom kraji sa miera nezamestnanosti zvýšila o 2,5 percentuálneho bodu na 9,7 percenta a v Prešovskom kraji o 2 body na 12,6 percenta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Boris FojtíkJana GlasováMatej Horňák
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňaŠÚ Štatistický úrad SR