Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Thinkstock
9. 02. 2019 13:23 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Počet nových exekúcií klesol až o dve tretiny, dôležitú úlohu hrá novela Exekučného poriadku

BRATISLAVA 9. februára (WebNoviny.sk) – Počet nových exekúcií vlani klesol až o dve tretiny. Okresný súd v Banskej Bystrici, takzvaný exekučný súd, vydal 138 432 poverení na vykonanie exekúcie. V roku 2017 pritom pribudlo až 409 786 nových exekúcií.

Ako ďalej v tlačovej správe informovala agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová, klesajúci trend zaznamenáva Slovenská komora exekútorov už piaty rok. Dokazujú to čísla z predošlých rokov.

V roku 2016 riešili súdni exekútori 453 870 nových prípadov, v roku 2015 ich bolo 512 855 a pred piatimi rokmi až 527 071.

Otázka v prípade vymáhania pohľadávok exekúciou

Podľa prezidenta Slovenskej komory exekútorov Miroslava Pallera menej nových exekúcií, neznamená, že by sa ľudia menej zadlžovali alebo že by sa výrazne zlepšila ich platobná disciplína.

„Viacerí veľkí veritelia, ako sú napríklad zdravotné poisťovne či telekomunikační operátori, jednoducho nevymáhajú svoje pohľadávky prostredníctvom exekúcií. Je pritom na vážne zamyslenie sa, či by minimálne spoločnosti spravujúce verejné financie nemali využívať súdnych exekútorov ako jediný legálny spôsob vymáhania s účinnými zákonnými nástrojmi a na základe rozhodnutia súdu,“ cituje tlačová správa Slovenskej komory exekútorov prezidenta komory Pallera.

Po upozorneniach príde žaloba na súd

Slovenská komora exekútorov pripomína, že od 1. apríla 2017 platí novela Exekučného poriadku. Tá zaviedla systém náhodného elektronického prideľovania exekúcií ako výrazný protikorupčný prvok.

„Znemožnila tým spoluprácu veriteľov so ‚svojimi‘ exekútormi, a tak ich pohľadávky vymáha náhodne pridelený exekútor. Niektorí veritelia na to reagovali rozhodnutím nevymáhať dlhy prostredníctvom exekúcií, ale rozhodli sa pre ich predaj alebo vymáhanie prostredníctvom inkasných či mandátnych spoločností,“ tvrdí komora exekútorov.

„Inkasné spoločnosti nemajú žiadne právne možnosti na vymáhanie pohľadávky, okrem neustáleho upozorňovania dlžníka na neplnenie si povinností. Ak sa im ho týmto spôsobom nepodarí primať k uhradeniu svojho záväzku, ostáva im ako legálna možnosť iba žaloba na súde, ktorá sa v prípade úspechu skončí exekučným titulom. Prípad sa potom tak či tak dostane do rúk exekútora. Je preto pravdepodobné, že takéto prípady začnú po istom čase opäť navyšovať počet nových exekúcií,“ upozorňuje Miroslav Paller.

Rovnováha v prospech dlžníkov

Pokles počtu nových exekúcií je trendom aj v okolitých krajinách a na Slovensku bol realitou ešte pred zavedením náhodného elektronického prideľovania.

„Viaceré legislatívne zmeny v posledných rokoch posunuli rovnováhu v prospech dlžníkov na úkor veriteľov. Je preto možné, že čoraz viac veriteľov rezignovalo na možnosť vymáhať svoje pohľadávky prostredníctvom exekúcií a môžu sa uchýliť k iným, neraz aj k nezákonným spôsobom vymáhania svojich pohľadávok,“ dodáva prezident Slovenskej komory exekútorov.

Slovenská komora exekútorov je samosprávna stavovská organizácia, ktorá združuje všetkých exekútorov a vedie ich zoznam. Bola zriadená zákonom o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) v znení neskorších noviel. Poslaním komory a jej orgánov je chrániť záujmy exekútorského stavu, dohliadať nad činnosťou exekútorov a obstarávať ďalšie záležitosti, ktoré sú jej zverené zákonom.

Odporúčané články

Výstavba nemocnice na Rázsochách je podľa OĽaNO nekonečný príbeh, Kalavská sa ostro ohradila Ministerstvo spravodlivosti odstraňuje dôvody pripomienok k zastaveniu exekúcií

Neprehliadnite

Foto: Kiska sa stretol s Beblavým a Trubanom, hovorili o možnostiach spolupráce Šéfka firmy v Poľsku nezavolala záchranku nelegálnemu zamestnancovi, mŕtvolu odviezla do lesa Video: Neďaleko jazera Müritzsee sa zrazili dve stíhačky Eurofighter Video: Šesť zadržaných počas akcie Rokok obvinili z drogovej trestnej činnosti Limity na financovanie politických strán sú podľa Bugára potrebné, ale návrh Danka ešte nevidel Zimné olympijské hry 2026 budú v Taliansku, Miláno uspelo so svojou kandidatúrou Poslanci budú opäť vyberať mená kandidátov na sudcov, v parlamente bude ďalšia voľba

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X