Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ebola naháňa strach, počet obetí sa zvyšuje
Ebola je jedným z najobávanejších vírusových ochorení na svete. Najviac zasiahnutými krajinami sú Sierra Leone, Libéria a Guinea. Epidémia si vyžiadala tisícky obetí, pričom viac než polovicu z nich práve v Libérii. Foto: SITA/AP
14. októbra 2014 SprávySvet od SITASITA Diskusia()

Počet obetí eboly rastie, Obama chce o jej vývoji diskutovať

ŽENEVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Úmrtnosť pri terajšej epidémii eboly sa zvýšila z pôvodne uvádzaných 50 až na 70 percent, zatiaľ čo narastanie počtu nakazených by sa mohlo v priebehu dvoch mesiacov zrýchliť na 10-tisíc prípadov týždenne.

Obrazom: Ebola naháňa strach, počet obetí sa zvyšuje

Námestník generálnej riaditeľky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Bruce Aylward to uviedol na utorňajšej tlačovej konferencii v Ženeve, kde zároveň varoval, že zomrie „oveľa viac ľudí“, ak svet nezačne krízu riešiť dôraznejšie v priebehu 60 dní.

Za posledné štyri týždne podľa neho zaevidovali približne 4000 nových potvrdených i nepotvrdených prípadov a v záujme zastavenia epidémie je potrebné zvýšiť podiel izolovaných pacientov.

Nákaze podľahlo vyše štyritisíc ľudí

Organizácia patriaca pod OSN v utorok upravila svoju štatistiku a momentálne hovorí o najmenej 8914 osobách nakazených ebolou, z ktorých 4447 vírusovému ochoreniu podľahlo. Takmer všetky prípady zaznamenala v západnej Afrike, kde sú najhoršie postihnutými krajinami Libéria, Sierra Leone a Guinea.

Podľa Aylwarda je WHO znepokojená šírením nákazy v hlavných mestách uvedených krajín a naďalej sa sústreďuje na úsilie nakazených liečiť, keďže by bolo „strašne neetické povedať, že ideme ľudí len izolovať“.

Generálna riaditeľka WHO Margaret Chanová v pondelok vyhlásila, že súčasná epidémia eboly je „najvážnejším akútnym stavom zdravotnej núdze zaznamenaným v modernej dobe“.

Nigériu a Senegal vyhlásia za zbavené eboly

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlási Nigériu a Senegal za štáty zbavené eboly už v priebehu najbližších dní. Stane sa tak po uplynutí 42-dňovej lehoty bez nových prípadov, oznámila organizácia v utorok. „Ak sa neobjavia nové prípady, WHO vyhlási koniec epidémie eboly v Senegale v piatok 17. októbra,“ uviedla WHO v stanovisku.

Termínom pre Nigériu je pondelok, 20. októbra. Najhoršie postihnutými krajinami sú naďalej Libéria, Sierra Leone a Guinea, kde „sa nové prípady naďalej rýchlo šíria aj v oblastiach, ktoré sa zdali byť už takmer pod kontrolou,“ konštatuje WHO.

Obama bude s európskymi lídrami diskutovať o ebole

Prezident USA Barack Obama v stredu uskutoční videokonferenciu s predstaviteľmi Británie, Francúzska, Nemecka a Talianska, aby s nimi prediskutoval vývoj epidémie eboly v západnej Afrike a ďalšie naliehavé témy medzinárodného významu.

Podľa vyhlásenia Bieleho domu by sa tak lídri mali venovať aj boju proti militantno-extrémistickej skupine Islamský štát v Iraku a Sýrii alebo snahám podnietiť Rusko k plneniu mierového plánu pre východnú Ukrajinu. Japonská tlačová agentúra Džidži medzitým informovala, že Obama v uplynulých hodinách telefonicky hovoril o ebole taktiež s japonským premiérom Šinzom Abem.

Svetová zdravotnícka organizácia v utorok upozornila, že úmrtnosť pri terajšej epidémii eboly sa zvýšila z pôvodne uvádzaných 50 až na 70 percent, zatiaľ čo narastanie počtu nakazených by sa mohlo v priebehu dvoch mesiacov zrýchliť na 10-tisíc prípadov týždenne.

Odporúčané články

Pracovník OSN zomrel v Nemecku na ebolu Ebola je najvážnejším ohrozením zdravia v modernej ére

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Svet

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...