Počet obetí ekohavárie stúpol na sedem

Maďarsko,ekokatastrofa
Počet obetí katastrofy na západe Maďarska stúpol v piatok na päť. Foto: SITA/AP

SOFIA 8. októbra (WEBNOVINY) – Z bahna vytvoreného toxickým kalom z hlinikárne vytiahli maďarskí záchranári na severozápade krajiny ďalšiu obeť. Počet obetí katastrofy na západe Maďarska, kde unikol jedovatý bahnistý odpad z odkaliska hlinikárne, tak v piatok stúpol na sedem. Informuje o tom tlačová agentúra AFP s odvolaním sa informácie od hovorcu Úradu ochrany proti katastrofám Tibora Dobsona. Telo siedmej obete sa podľa Dobsona našlo pri dedine Devecser neďaleko miesta, kde špeciálne záchranné jednotky našli krátko predtým aj šiestu obeť. Totožnosť oboch obetí zatiaľ nie je známa.

V piatok v nemocnici vo Veszpréme po troch dňoch podľahol zraneniam aj 81-ročný muž. Štyria ľudia – staršia žena, 35-ročný muž a dve malé deti – zomreli už predtým bezprostredne po úniku látky, ktorá zaplavila okolité obce a šíri sa ďalej. Ďalšie desiatky, až do 150, ľudí pri styku s červenkastou látkou, ktorá vyvoláva popáleniny, utrpeli zranenia. Viacerí z nich sú vo vážnom stave a počet obetí bude preto podľa maďarských médií zrejme ešte rásť. Traja ľudia sú stále nezvestní, pričom niektoré zdroje uvádzajú iný počet.

Ekologická katastrofa v Maďarsku
Foto: SITA/AP
Ekologická katastrofa v Maďarsku
Foto: SITA/AP
Ekologická katastrofa v Maďarsku
Foto: SITA/AP
Ekologická katastrofa v Maďarsku
Počet obetí katastrofy na západe Maďarska, kde unikol jedovatý bahnistý odpad z odkaliska hlinikárne, stúpol v piatok na sedem. Foto: SITA/AP

Situácia je pod kontrolou

Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok povedal, že pre krízu s jedovatým bahnistým odpadom z odkaliska hlinikárne Dunaj nie je ohrozený a situácia je pod kontrolou. „Dobrá správa je, že sa nám podarilo dostať to pod kontrolu a vody ohrozujúce životné prostredie sa do Dunaja s veľkou pravdepodobnosťou nedostanú ani len na maďarskom území,“ uviedol Orbán počas návštevy Sofie. Ako dodal, cez víkend by mala do Maďarska na žiadosť vlády pricestovať Európska komisárka pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Kristalina Georgievová.

Obsah odkaliska najskôr zamoril potok Torna, kde bezprostredne po havárii namerali pH 13,5. Jedovatý kal sa následne dostal cez rieku Marcal do Ráby, ktorá sa v Győri vlieva do Mošonského Dunaja. Znečistená voda sa do miesta sútoku dostala okolo štvrtkového poludnia. Posledné merania na Mošonskom Dunaji ukázali určité zlepšenie, úroveň pH však stále vysoko presahuje neutrálnu hodnotu.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktor Orbán