Počet obetí ekologickej katastrofy stúpol na 8

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kolontár
Jedovaté červenkasté bahno zaplavilo viacero obcí v okolí mesta Ajka v Maďarsku. Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ/AJKA 11. októbra (WEBNOVINY) – Počet obetí ekologickej katastrofy v Maďarsku stúpol na osem po tom, čo našli telo posledného nezvestného. Informoval o tom v pondelok regionálny šéf záchranárov. „Telo ďalšej obete našli pri Devecseri, ich celkový počet stúpol na osem,“ uviedol Tibor Dobson pre agentúru MTI. Po poslednej potvrdenej obeti už nezvestný neostal nik. Štyridsaťpäť ľudí je však stále v nemocnici, pričom dvaja z nich sú vo veľmi vážnom stave. Dediny Devecser a Kolontár katastrofa s jedovatým odpadom postihla najhoršie.

Maďarská hlinikáreň MAL v Ajke, z nádrže ktorej vytieklo skoro milión kubických metrov toxického kalu, čelí pokute až 73 miliónov eur. Jedovatý kal, ktorý minulý pondelok unikol po pretrhnutí hrádze z hlinikárne, zaplavil sedem okolitých obcí, zamoril 40 štvorcových kilometrov pôdy vrátane vodných tokov vlievajúcich sa do Dunaja, čím spôsobil najhoršiu ekologickú katastrofu v histórii Maďarska. Zatiaľ nie je isté, či spoločnosť preťažila odkalovaciu nádrž, ak však áno, ide o nelegálne skladovanie odpadu, čo je v Maďarsku zločin. Maďarská vláda si myslí, že finančnú zodpovednosť za haváriu musí prevziať firma MAL a jej vedenie.

Ekologická katastrofa v Maďarsku
Foto: SITA/AP
Ekologická katastrofa v Maďarsku
Foto: SITA/AP
Ekologická katastrofa v Maďarsku
Foto: SITA/AP
Fotogaléria
Ekologická katastrofa v Maďarsku
Foto: SITA/AP

Riaditeľa hlinikárne MAL, spoločnosti, ktorá spôsobila v Maďarsku ekologickú katastrofu, zatkla polícia za účelom vypočúvania. Informovalo o tom v pondelok ministerstvo vnútra. Má ísť o Zoltána Bakónyiho, syna jedného z vlastníkov spoločnosti. Premiér Viktor Orbán skôr v parlamente povedal, že šéfa spoločnosti polícia zatkla a iniciovala opatrenia na jeho zadržanie.

Policajné vyšetrovanie katastrofy stále pokračuje, pričom vyšetrovatelia momentálne skúmajú dokumenty týkajúce sa odkaliska a skladovania kalu. Spoločnosť MAL čelí kritike, že nádrže boli preplnené, čo viedlo k pretrhnutiu severnej hrádze. Vedenie firmy trvá na tom, že za haváriu nemôže a že išlo o prírodnú katastrofu. MAL vznikla v roku 1995 privatizáciou štátnej hlinikárne. Jej traja majitelia Lájos Tolnay, Arpád Bakónyi a Béla Petruzs patria medzi 30 najbohatších ľudí Maďarska.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Viktor Orbán