Počet obetí najkrvavejšieho teroristického útoku v Egypte stúpol

Egypt
Foto: ilustračné, SITA/AP.

KÁHIRA 25. novembra (WebNoviny.sk) – Egyptské úrady v sobotu zvýšili počet potvrdených obetí piatkového teroristického útoku na mešitu v meste Bir al-Abd na Sinajskom polostrove na 305. Medzi obeťami bolo aj 27 detí. Ďalších najmenej 128 ľudí bolo pri útoku zranených.

Útok vykonalo 25 až 30 militantov

Ako v sobotu informoval vrchný vyšetrovateľ Nábil Sadík, útok vykonalo 25 až 30 militantov, ktorí prišli na piatich terénnych vozidlách, rozostavili sa pred dverami mešity a k jej dvanástim oknám a zahájili paľbu.

Egyptská armáda v sobotu informovala, že ráno zaútočila zo vzduchu na niekoľko terénnych vozidiel, v ktorých sa mali podľa jej informácií nachádzať páchatelia piatkového útoku. Podľa egyptskej armády sa letectvu podarilo zabiť všetkých pasažierov zasiahnutých vozidiel, útok sa odohral v blízkosti mesta Bir al-Abd.

Podozrenie padá na Islamský štát

K piatkovému útoku na mešitu, ktorý bol doteraz vôbec najhorším teroristickým útokom v Egypte, sa zatiaľ nikto nepriznal, podozrenie však padá na najkrvavejšiu teroristickú organizáciu Islamský štát.

Útok totiž zasiahol stúpencov súfijskej vetvy islamu, ktorých islamskí fanatici považujú za odpadlíkov, pretože sa odmietajú riadiť ich doslovným výkladom Koránu.

Islamský štát v minulosti viackrát vyhlasoval, že všetkých súfiov zo Sinajského polostrova zlikviduje.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát