Počet obetí po výbuchu vlaku v Kanade stúpol

V Kanade vybuchol nákladný vlak
V kanadskej provincii Québec sa v sobotu vykoľajil vlak prevážajúci výbušné látky a krátko na to ho zachvátila séria masívnych explózií. Foto: SITA/AP

LAC-MÉGANTIC 9. júla (WEBNOVINY) – Evakuovaní obyvatelia kanadského mestečka Lac-Mégantic, kde v sobotu prišlo k sérii obrovských výbuchov po vykoľajení vlaku, sa už začínajú vracať do svojich domovov.

Ich evakuáciu nariadili miestne úrady okamžite po katastrofe, ktorá si oficiálne vyžiadala zatiaľ 13 obetí, vzhľadom na obrovský počet nezvestných však tento počet môže narásť až na 50.

O postupnom návrate asi 1200 evakuovaných obyvateľov informovala starostka šesťtisícového mestečka Collette Roy-Larochová. Asi 50 miestnych obchodov a výrobných závodov však stále zostáva zatvorených.

Desiatky ľudí sú stále nezvestné, takže počet mŕtvych sa ešte zvýši.

Úrady odhadujú, že nezvestných je stále skoro 40 ľudí. Požiar po vykoľajení neovládaného cisternového vlaku v meste Lac-Mégantic sa už podarilo uhasiť, polícia zhorenisko s rozlohou dvoch štvorcových kilometrov stále prehľadáva a pátra po ďalších obetiach.

Starostka mesta Colette Roy-Larocheová informovala, že zostávajúcich asi 1500 evakuovaných sa bude môcť v utorok vrátiť domov, asi 500 sa už do svojich domovov vrátilo.

Miestne úrady tiež varovali, že asi 100 000 litrov uniknutej ropy, ktorá už zamorila miestnu rieku Chaudiére, smeruje k moru.

Obrazom: Výbuch vlaku v Kanade

K tragédii v meste Lac-Mégantic s približne 6000 obyvateľov došlo v sobotu nadránom miestneho času po tom, ako zo stanice vzdialenej 13 kilometrov ušla odstavená súprava 72 vozňov naložených ropou. Séria výbuchov a požiar kompletne zničili asi 30 budov a okolo 2000 ľudí museli evakuovať.

Plamene sa hasičom podarilo dostať pod kontrolu až po vyše 18 hodinách. Príčina nešťastia je v štádiu vyšetrovania. Hovorca železničnej spoločnosti Montreal, Maine & Atlantic Railway, ktorej súprava patrila, pre agentúru AFP uviedol, že vozne sa z neznámeho dôvodu rozbehli po zastavení v susednom meste Nantes, kde sa mala striedať vlaková čata.

Podľa spoločnosti mohol nehodu spôsobiť malý požiar v motore, ktorý „odstavil brzdy súpravy“. Vlak smeroval z amerického štátu Severná Dakota do rafinérie v kanadskej provincii New Brunswick.

https://www.youtube.com/watch?v=DORcJEqfEC0

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom