Počet obetí útokov v Istanbule stúpa, polícia podnikla razie

Počet obetí útokov v Istanbule stúpa
Terčom útoku boli podľa všetkého príslušníci polície. Foto: SITA/AP

ISTANBUL 12. decembra (WebNoviny.sk) – Na 44 mŕtvych stúpol v pondelok počet obetí dvoch bombových útokov, ku ktorým došlo v sobotu v blízkosti futbalového štadióna v centre Istanbulu. Medzi mŕtvymi je 36 policajtov a osem civilistov, ďalších najmenej 155 osôb utrpelo zranenia. K zodpovednosti za útok sa v nedeľu prihlásila militantná skupina Sokoli oslobodenia Kurdistanu (TAK).

K explóziám došlo v sobotu neskoro večer v blízkosti nového štadióna Vodafone Arena v európskej časti Istanbulu asi hodinu po ligovom futbalovom zápase medzi domácim Bešiktašom a Bursasporom. Jeden z výbuchov sa odohral priamo pred štadiónom, druhý spáchal samovražedný atentátnik v priľahlom parku. Terčom útoku boli podľa všetkého príslušníci polície, ktorí predtým na štadióne hliadkovali počas stretnutia.

V rámci protiteroristickej operácie, ktorá sa v pondelok uskutočnila vo viacerých tureckých mestách, bolo zadržaných 235 ľudí. Podľa tureckej štátnej agentúry Anadolu sa bezpečnostné operácie uskutočnili v 11 tureckých mestách a voči zadržaným boli vznesené obvinenia súvisiace s terorizmom alebo šírením teroristickej propagandy.

V správe tureckého ministerstva vnútra sa neuvádza názov organizácie, ktorá bola cieľom rozsiahlej bezpečnostnej operácie, ani to, či sú zadržané osoby podieľali na príprave bombových útokov. Podľa agentúry DPA sú všetci zadržaní členmi prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP), ktorú vláda obviňuje zo spolupráce so zakázanou Stranou kurdských pracujúcich (PKK). V priebehu ostatného roka zadržali turecké orgány viac ako 1000 členov tejto strany.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom