Počet obetí zemetrasenia v Číne stúpol na 760

Zemetrasenie
Foto: SITA, AP

PEKING/BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Oficiálny počet obetí ničivého zemetrasenia, ktoré v stredu zasiahlo severozápad Číny, stúpol už na 760. Ďalších 11 477 ľudí je zranených a asi 100 tisíc obyvateľov museli úrady z postihnutých oblastí evakuovať. V dôsledku otrasov zeme sa tiež zrútilo približne 15 tisíc domov. Agentúru SITA o tom vo štvrtok informoval zástupca veľvyslanectva Čínskej ľudovej republiky na Slovensku Wenbo Zhang. Podľa agentúry AFP ešte predtým z trosiek zrútených domov vytiahli približne 2000 ľudí.

Zemetrasenie okrem ľudských napáchalo aj viaceré materiálne škody. V niektorých častiach provincie nefungujú dodávky elektriny, telefónne siete, zrútených je viacero chrámov a prišlo aj niekoľkým zosuvom pôdy. Všetky tieto faktory sťažujú úradom možnosti, ako sa dostať k postihnutým obyvateľom. Štátne médiá hovoria o masívnej panike medzi ľuďmi, z ktorých viacerí utekajú zo svojich domovov, iní sa zase snažia prehrabávať ruiny zrútených budov a hľadať medzi nimi svojich blízkych.

Americký geologický úrad USGS, ktorý sleduje zemetrasenia na celom svete, v stredu v južnej časti provincie Čching-chaj zaznamenal otrasy s magnitúdou 6,9. Zemetrasenie vzniklo o 7:49 miestneho času (1:49 SELČ) v hĺbke 10 kilometrov, približne 375 kilometrov juhovýchodne od mesta Golmud. Čínski seizmológovia uvádzajú, že najsilnejšie zemetrasenie dosiahlo magnitúdu až 7,1.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom