Počet osobných bankrotov na Slovensku výrazne stúpa, v máji ich bolo rekordne veľa

Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock.

BRATISLAVA 9. júna (WebNoviny.sk) – Počet osobných bankrotov na Slovensku medzimesačne s miernymi výkyvmi v trende výrazne stúpa. V máji 2018 zbankrotovalo 1 390 obyvateľov Slovenska, čo je historicky najväčší počet osobných bankrotov v jednom mesiaci.

V medziročnom porovnaní s májom 2017 s 52 vyhlásenými osobnými bankrotmi ide dokonca až o 26,73-násobný nárast ich počtu. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF SK), ktorá spravuje úverové registre bankových i nebankových inštitúcií.

Príčinou nárastu úprava zákona

Za prvých päť mesiacov tohto roka bolo na Slovensku vyhlásených 5 254 osobných bankrotov, čo je viac než za celý minulý rok s 5 239 osobnými bankrotmi.

Podstatnou príčinou takéhoto nárastu je vlaňajšia legislatívna úprava, ktorá proces oddlženia formou osobného bankrotu výrazne zjednodušila. Tento vývoj sme očakávali. Závažnejšia je však skutočnosť, že najväčšia skupina dlžníkov, ktorí vyhlásili osobný bankrot, sú obyvatelia vo veku 40 až 49 rokov,“ upozornila hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

Z celkového počtu rozhodnutí súdov o osobnom bankrote, ktoré boli vyhlásené v máji 2018 vyplýva, že oddlženie formou konkurzu si zvolilo 1 380 dlžníkov (99,28 %), pre oddlženie formou splátkového kalendára sa rozhodlo iba 10 dlžníkov (0,72 %). V minulom mesiaci bolo 95,11 % osobných bankrotov vyhlásených na majetok nepodnikajúcich fyzických osôb a 4,89 % ich bolo vyhlásených na majetok podnikajúcich fyzických osôb.

Najviac osobných bankrotov bolo vyhlásených v Banskobystrickom kraji – 372 a v Košickom kraji – 208. Najmenej bankrotov schválili súdy v Bratislavskom kraji – 78 a v Trnavskom kraji – 80.

Najviac bankrotov u ľudí vo veku 40 až 49 rokov

V máji 2018 z celkového počtu osobných bankrotov pripadalo 844 na mužov (60,72 %) a 546 na ženy (39,28 %). Najväčšou skupinou dlžníkov s 261 osobnými bankrotmi boli muži vo veku 40 – 49 rokov. V tom istom vekovom rozhraní bolo aj najviac žien – so 190 osobnými bankrotmi.

„Táto skupina dlžníkov je pomerne tesne nasledovaná 30 až 39-ročnými dlžníkmi. Ľudia v tomto veku by mohli vo svojom produktívnom živote využiť osobný bankrot pri nezmenenej právnej úprave na oddlženie ešte raz. Aj preto rastie význam finančnej gramotnosti a informovanosti občanov o rizikách zadlžovania,“ dodala Jana Marková.

Oddlženie formou osobného bankrotu je na Slovensku možné od roku 2006. Od tohto obdobia až do konca mája 2018 bolo u nás vyhlásených 13 411 osobných bankrotov.

Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, resp. leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Spoločnosť bola založená v máji 2004 a jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie CRIF - Slovak Credit Bureau