Počet poberateľov nezamestnaneckej dávky medzimesačne stúpol

Nezamestnanosť
Foto: shutterstock.com

BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) – Sociálna poisťovňa vyplatila minulý mesiac dávku v nezamestnanosti 35 tisíc osobám. V porovnaní s júlom ide o nárast o 672 osôb. Počet ľudí, ktorí dostávajú nezamestnaneckú dávku, v auguste vzrástol po piatich mesiacoch poklesu. Medziročne sa počet poberateľov dávky minulý mesiac znížil o 2 600 ľudí. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Na dávku v nezamestnanosti majú nárok tí nezamestnaní, ktorí boli poistení v nezamestnanosti najmenej dva roky v posledných troch rokoch. Dávka v nezamestnanosti dosahuje 50 percent z hrubého príjmu poistenca. Výška dávky sa určuje z hrubých príjmov dosahovaných v období dvoch rokov pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Maximálny základ na výpočet dávky v nezamestnanosti sa od začiatku minulého roka znížil z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov na jej dvojnásobok. Maximálny denný vymeriavací základ je od prvého júla tohto roka do 30. júna budúceho roka vo výške 54,1809 eura.

Maximálna výška dávky v nezamestnanosti poskytovanej za mesiac, ktorý má 30 kalendárnych dní, tak dosahuje 812,8 eura. V mesiaci, ktorý má 31 kalendárnych dní, je najvyššia dávka v nezamestnanosti v sume 839,9 eura.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa