Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Voda, kancelária, práca, počítač, žena
Foto: shutterstock.com
4. 06. 2014 12:39 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Počet pracujúcich Slovákov v tomto roku znovu vzrástol

BRATISLAVA 6. júna (WEBNOVINY) – Zamestnanosť na Slovensku sa v prvom štvrťroku tohto roka medziročne zvýšila o 3,6 tisíca osôb (0,2 percenta) na vyše 2,33 milióna pracujúcich. Informoval o tom Štatistický úrad SR na základe výberového zisťovania pracovných síl.

Zamestnanosť sa tak medziročne zvýšila druhý štvrťrok po sebe. Sezónne očistená celková zamestnanosť oproti štvrtému štvrťroku 2013 vzrástla o 1,9 tisíca osôb (o 0,1 percenta) na 2334,8 tisíca osôb.

Z hľadiska štruktúry pracujúcich bol vývoj celkovej zamestnanosti podľa ŠÚ SR ovplyvnený predovšetkým rastom počtu zamestnancov o 4,3 tisíca (o 0,2 percenta) na takmer 1,97 milióna osôb. K zvýšeniu počtu podnikateľov o 0,6 tisíca (o 0,2 percenta) na 362,3 tisíca prispel rast počtu podnikateľov so zamestnancami o 4,4 tisíca (o 6,1 percenta) na 76,4 tisíca.

Počet podnikateľov bez zamestnancov klesol o 3,8 tisíca (o 1,3 percenta) na 285,9 tisíca. Počet živnostníkov, ktorých práca mala formu závislej práce zamestnanca, sa zvýšil o 3 percentá na 99,7 tisíca osôb.

Zvýšenú zamestnanosť ovplyvnili najmä služby

Z odvetvového hľadiska bola najvyššia zamestnanosť v priemysle 25,5 percenta, obchode 12,4 percenta a v stavebníctve 9,6 percenta z celkovej zamestnanosti. Medziročné zvýšenie počtu pracujúcich ovplyvnili najmä služby.

V odvetviach služieb zamestnanosť vzrástla o 31,6 tisíca osôb, najviac v ubytovacích a stravovacích službách o 12,2 tisíca, v zdravotníctve a sociálnej pomoci o 12,1 tisíca osôb.

Miera zamestnanosti osôb vo veku 20 až 64 rokov v porovnaní s prvým štvrťrokom 2013 vzrástla o 0,2 percentuálneho bodu na 65,1 percenta. Miera zamestnanosti žien sa zvýšila o 0,9 percentuálneho bodu na 58,3 percenta, u mužov klesla o 0,6 percentuálneho bodu na 71,8 percenta.

Dlhodobý trend zvyšovania vzdelanostnej úrovne pracujúcich pokračoval aj v prvom štvrťroku tohto roka. Na trhu práce pribudlo o 8,9 percenta viac vysokoškolsky vzdelaných osôb, v tom mužov o 22,7 tisíca (o 9,8 percenta) a žien o 19,2 tisíca (o 8 percent). Naopak, najviac klesol počet osôb so základným vzdelaním o 12,9 percenta a so stredným odborným (učňovským) vzdelaním bez maturity o 6,4 percenta.

Počet pracujúcich vzrástol najviac v Trenčianskom a Košickom kraji

Podľa vekového zloženia sa celková zamestnanosť zvýšila len vo vekovej skupine 35 až 49 rokov o 41,5 tisíca (o 4,4 percenta). Súčasne v tejto vekovej kategórii najviac pracujúcich pribudlo aj z hľadiska pohlavia, u mužov o 22,5 tisíca a u žien o 19,1 tisíca. V ostatných vekových skupinách sa počet pracujúcich znížil, najvýraznejšie vo veku 25 až 34 rokov o 22 tisíca (o 3,6 percenta).

Počet pracujúcich osôb sa medziročne zvýšil v štyroch krajoch, relatívne najviac v Trenčianskom a Košickom kraji, zhodne o 2,8 percenta. V polovici krajov zamestnanosť klesla pri najvýraznejšom poklese v Banskobystrickom kraji o 3,4 percenta.

Miera zamestnanosti vo vekovej skupine 20 až 64-ročných medziročne vzrástla v štyroch krajoch. Najvýraznejší rast o 2 percentuálne body bol v Košickom kraji.

Slováci pracovali v zahraničí najmä v Rakúsku

Počet pracujúcich v zahraničí do jedného roka sa po dlhodobom medziročnom raste v prvom štvrťroku 2014 znížil. V porovnaní s prvým štvrťrokom 2013 klesol o 5,2 tisíca (o 3,8 percenta) na 130,5 tisíca osôb. Najvyšší podiel tvorili pracujúci v stavebníctve (33,6 percenta) a v priemyselných činnostiach (19,2 percenta).

Z európskych krajín pracovali slovenskí občania najmä v Rakúsku (29,7 percenta) a v Českej republike (28,5 percenta). Z regionálneho hľadiska najviac osôb, ktoré si našli prácu v zahraničí, bolo z Prešovského kraja (36,8 tisíc). Trenčiansky kraj vykázal šiesty najvyšší podiel (5,7 percenta), ale v porovnaní s prvým štvrťrokom 2013 zaznamenal najvyšší medziročný pokles (o 4,2 tisíc osôb).

Priaznivý vývoj na trhu práce sa podľa štatistikov premietol aj v medziročnom raste voľných pracovných miest. Ich počet sa oproti prvému štvrťroku 2013 zvýšil o 837 (o 5,4 percenta) na 16 231 miest. Najviac voľných miest pribudlo v odborných, vedeckých a technických činnostiach (o 722).

Výraznejší rast bol aj v priemysle (o 452) a v stavebníctve (o 330 miest). Pokles počtu voľných pracovných miest zaznamenalo osem odvetví. Z nich sa znížila ponuka miest najmä v zdravotníctve a sociálnej pomoci (o 555) a vo verejnej správe a obrane, povinnom sociálnom zabezpečení (o 304 miest).

Odporúčané články

Fico sa teší, Slovensko sa stalo jediným majiteľom SPP Rezort financií vleje ďalšie milióny do výstavby diaľnic

Neprehliadnite

Vraždu novinára Kuciaka označil premiér Pellegrini za brutálny akt a útok na slobodu slova Kužmová v Dubaji skončila, vo štvrťfinále dostala od Kvitovej aj nepopulárneho „kanára“ Foto: Na zhromaždení Za slušné Slovensko v Banskej Bystrici prečítali aj list matky zavraždenej Martiny Pellegrini by mal odvolať Matečnú, výzvu ochranárov z My sme les podporili desaťtisíce ľudí Po vražde Kuciaka ostáva veľa otázok vrátane navrátenia dôvery v štát, vyhlásil prezident Kiska NAKA zadržala starostu obce Dolný Chotár aj so synom, údajne si mali objednať vraždu u sátorovcov Ak by sa zvýšila minimálna mzda, niektorí Slováci by si nemohli znížiť zdravotné odvody Šatan by bol spokojný, keby Slovensko na MS v hokeji 2019 preniklo do Top 8 a prekvapilo súperov
string(162) ", "

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.