Počet pracujúcich študentov sa zvýšil, väčšina však uzatvára dohodu bez dôchodkového poistenia

študenti, práca
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 20. apríla (WebNoviny.sk) – Celkový počet dohôd o brigádnickej práci študentov sa v marci tohto roka medziročne zvýšil o 2 354.

Ako ďalej uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, stúpol pritom počet dohôd, v ktorých si študenti buď neuplatnili odvodovú výnimku, alebo prekročili hranicu príjmu 200 eur, a teda z príjmov z brigádnickej činnosti odvádzali aj poistné na dôchodkové poistenie.

Kým ku koncu minulého mesiaca evidovala Sociálna poisťovňa 60 302 dohôd o brigádnickej práci študentov bez dôchodkového poistenia a ďalších 28 395 dohôd s dôchodkovým poistením, ku koncu marca minulého roka brigádovalo 60 495 študentov na dohody bez dôchodkového poistenia a 25 848 bolo dohôd s dôchodkovým poistením.

Ak príjem študenta z dohody o brigádnickej činnosti, na ktorú si uplatnil výnimku z platenia poistného, nepresiahne sumu 200 eur, dôchodkové poistenie mu nevznikne.

Ak jeho príjem túto sumu prekročí, vznikne mu dôchodkové poistenie a povinnosť platiť poistné nad hraničnú sumu aj v prípade, že o takúto výnimku z platenia požiadal. Študent s viacerými dohodami o brigádnickej práci študentov si v jednom kalendárnom mesiaci môže uplatniť výnimku najviac na jednu dohodu o brigádnickej práci študentov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Višváder
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa