Počet slovenských firiem v daňových rajoch klesol, najviac stratili Seychely

Seychely
Ilustračné foto Foto: thinkstock.com

BRATISLAVA 11. októbra (WebNoviny.sk) – V daňových rajoch aktuálne sídli 4 802 slovenských spoločností. Je to o 32 menej firiem ako na začiatku tohto roka a len o päť firiem viac ako v decembri minulého roka. Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode.

„Medzikvartálne a medziročné zmeny už nie sú také výrazné, ako sme videli pred niekoľkými rokmi, keď počty firiem pribúdali po stovkách. Jedným z dôvodov môže byť aj posilnenie celosvetovej regulácie, medzinárodný tlak na odhaľovanie skutočných vlastníkov, či prelomenie bankového tajomstva,“ uviedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Do top trojice najobľúbenejších daňových rajov pre slovenské spoločnosti stále patria Holandsko (1 132 firiem), Cyprus (1 106) a Spojené štáty americké (1 026). „Paradoxom je, že Holandsko aj USA patria medzi krajiny, kde v posledných mesiacoch vidíme výraznejší odchod slovenských firiem. Holandsko od začiatku tohto roka prišlo o 14 podnikov, USA až o 17. Najviac spoločností však stratili Seychely, a to až 37,“ doplnila Štěpánová.

Podľa nej Seychely môžu byť v istej miere dotknuté aférou Panama Papers, no výrazný odlev zo Seychelskej republiky vidieť aj v prípade českých firiem. „Tam dokonca naša databáza eviduje kontinuálne znižovanie počtu firiem už od roku 2013, teda ešte pred vypuknutím samotnej aféry. Z čísiel tiež vidíme, že tradičné daňové raje prestávajú byť „in“ a firmy volia „menej štandardné“ raje, ako sú Spojené arabské emiráty či Lotyšsko,“ konštatovala Štěpánová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom