Počet štátnych sviatkov sa nezvýši, vznik Československa zostane pamätným dňom

NR SR, parlament
Politici v slovenskom parlamente. Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Pamätný deň 28. október sa nezmení na štátny sviatok. Takúto zmenu navrhovali nezaradení poslanci a poslanci zo SaS.

Ich návrh novely zákona o štátnych sviatkoch však neprešiel do druhého čítania. Deň 28. október 1918, keď vznikla Československá republika, je jeden z najvýznamnejších dní v novodobej histórii Slovenska.

Myslia si to poslanci NR SR Ondrej Dostál, Martin Klus (obaja SaS) a nezaradená poslankyňa Viera Dubačová a Zuzana Zimenová (poslanecký klub SaS), ktorí upozorňujú, že v roku 2018 uplynie od toho dňa sto rokov.

„Vznik Československa znamenal pre slovenský národ prvý raz v dejinách, že sa stal štátotvorným národom, pre Slovensko jeho vôbec prvé územné a štátne vymedzenie a základ moderného ekonomického, sociálneho, vzdelanostného a kultúrneho rozvoja. Demokratická a humanistická tradícia prvej Československej republiky je pre občanov Slovenskej republiky významným zdrojom národnej hrdosti a občianskeho sebavedomia,“ nazdávajú sa poslanci.

Slovenská republika má v súčasnosti päť štátnych sviatkov, ich počet sa nezmení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin KlusOndrej DostálViera DubačováZuzana Zimenová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky