Počet sýrskych utečencov v Turecku prudko stúpa

Sýria, Turecko
Sýrski utečenci čakajú na vstup do Turecka pri dedine Guvecci v provincii Hatay. Foto: SITA/AP

GÜVEÇÇI 17. júna (WEBNOVINY) – Už skoro 10 000 Sýrčanov ušlo pred nepokojmi vo svojej krajine do Turecka. Informovali o tom turecké úrady. Podľa ich údajov prekročilo sýrsko-tureckú hranicu len v noci na piatok okolo 1200 sýrskych utečencov, čím ich počet stúpol na 9700. Väčšina z nich pochádza z oblasti mesta Džisr aš-Šugúr, jedného z centier protivládnych protestov ležiaceho asi 40 kilometrov od hranice s Tureckom. Sily sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada v meste operovali v uplynulých dňoch s cieľom rozbiť „ozbrojené skupiny“.

Utečenci sú ubytovaní prevažne v stanových táboroch zriadených tureckým Červeným polmesiacom v provincii Hatay. Do provincie má pricestovať herečka Angelina Jolie ako vyslankyňa dobrej vôle OSN pre utečencov.

Od 15. marca zahynulo v Sýrii pri zásahoch bezpečnostných síl proti demonštrantom viac ako 1 200 protivládnych demonštrantov, ďalších 10-tisíc pozatýkali. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan uviedol, že pred Sýrčanmi hľadajúcimi v Turecku útočisko krajina nezatvorí dvere. Utečencom je tiež ochotné poskytnúť humanitárnu pomoc.

Bezpečnostné sily zastrelili najmenej desať demonštrantov

Sýrske bezpečnostné sily zastrelili v piatok najmenej šiestich ľudí na dvoch miestach v meste Homs. Ďalšie štyri osoby zastrelili v iných častiach krajiny vrátane Damasku. Podľa nemenovaného aktivistu v Nikózii bolo niekoľko osôb zranených, keď bezpečnostné sily začali strieľať do demonštrantov, ktorí sa v sýrskych mestách zhromaždili po piatkových modlitbách. Od 15. marca zahynulo v Sýrii pri zásahoch bezpečnostných síl viac ako 1 200 protivládnych demonštrantov, ďalších 10-tisíc pozatýkali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angelina JolieRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan