Počet utečencov alarmujúco stúpol, zlepšenie sa neočakáva

Taliani zachránili pri pobreží Líbye vyše 3 tisíc utečencov
Počas soboty zachránila talianska pobrežná stráž v Stredozemnom mori viac než 3400 utečencov z Líbye. Foto: SITA/AP

ŽENEVA 18. júna (WEBNOVINY) – Pre ozbrojené konflikty opustilo vlani svoje domovy na celom svete rekordných 59,5 milióna ľudí. Sýria sa pritom stala krajinou s najväčším počtom nedobrovoľne vysídlených osôb, uviedol vo štvrtok vysoký komisár OSN pre utečencov Antonio Guterres, ktorého citovala agentúra AP.

Žiadne zlepšenie situácie sa neočakáva

Guterres, ktorý v Ženeve prezentoval výročnú správu Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), tvrdí, že v tomto roku neočakáva žiadne zlepšenie postavenia migrantov. On sám bol zdesený z „ohromného“ množstva ľudí, ktorí za uplynulé roky nútene opustili svoje domovy.

„Sme svedkami paradigmatickej zmeny; nekontrolovaného sklzu do éry, v ktorej rozsah núteného vysídlenia v globálnom meradle – rovnako ako potrebná odozva – prevyšujú čokoľvek, čo tu bolo predtým,“ konštatoval Guterres podľa agentúry DPA.

Nové krízy sa množia

Vysoký komisár OSN označil za desivé, že čelíme zdanlivej neschopnosti medzinárodného spoločenstva spolupodieľať sa na ukončení vojny či budovaní a zachovaní mieru. „Nové krízy sa množia,“ uviedol komisár OSN a dodal, že kríza v Iraku či Sýrii dosiahla obrovské rozmery.

Podľa údajov UNHCR približne 13,9 milióna ľudí – čo sa rovná počtu obyvateľov aglomerácie Londýna – vlani utieklo zo svojich rodných krajín pred vojnami, prenasledovaním či utláčaním. V porovnaní s rokom 2010 ide až o štvornásobný nárast. Vyše polovica z nich sú deti. Späť do vlasti sa vlani vrátilo len 126.800 utečencov – najmenej od roku 1983.

Malo by Slovensko prijať utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky, ako to navrhuje Európska únia?

Najmasovejší návrat zaznamenali v Konžskej demokratickej republike, Mali a Afganistane. V priebehu niekoľkých rokov vo svete vypuklo prípadne došlo k obnoveniu 15 ozbrojených konfliktov. Ide o štáty ako Stredoafrická republika, Irak, Mjanmarsko, Južný Sudán, Sýria, Ukrajina či Jemen, píše sa v správe UNHCR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe António Guterres
Firmy a inštitúcie UNHCR Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov