Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
študenti, aula, vysoká škola
Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer
21. novembra 2017 SprávySlovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Počet vysokoškolákov klesá, školy by sa mohli spájať

BRATISLAVA 21. novembra (WebNoviny.sk) – Ak sa pozrieme na kvalitu vedecko-výskumnej činnosti, zistíme, že nadštandardne citovaných máme štyri až šesť univerzít a ostatné sú priemerné, preto je načase, aby sme sa začali venovať zlučovaniu vysokých škôl.

Na utorkovom zasadaní parlamentného výboru pre vzdelávanie, vedu, šport a mládež to uviedol jeho predseda Ľubomír Petrák (Smer-SD). Podľa Petráka je alarmujúce, že priemerný vek profesorov je 62 rokov, preto vyzval poslancov, aby si „zložili ružové okuliare a pomenovali veci natvrdo“. Zároveň dodal, že počet študentov klesá rýchlejšie ako počet pedagógov, a preto je na niektorých školách prezamestnanosť.

Klesajúci počet vysokoškolských študentov podľa štátnej tajomníčky ministerstva školstva Oľgy Nachtmanovej, ktorá na zasadaní výboru predniesla Výročnú správu o stave vysokého školstva, súvisí predovšetkým s demografickým vývinom.

Nárast škôl v rokoch 2002 až 2006

Poslankyňa Katarína Csefalvayová (Most-Híd) navrhla pokles počtu našich študentov kompenzovať otváraním študijných projektov v cudzích jazykoch a získavaním zahraničných študentov.

Na to, aby sme sa dopracovali k zlepšeniu stavu vysokého školstva, že je podľa Nachtmanovej potrebné „uplatniť zdravý rozum, prestať taktizovať a nenazerať na vzdelávanie ako výnosný biznis“. Štátna tajomníčka skonštatovala, že základným problémom môže byť to, že nejde o získavanie poznatkov, ale ide hlavne o získavanie titulov.

Pripomenula, že najväčší nárast vysokých škôl prišiel v rokoch 2002 až 2006, keď bola pri moci koalícia pravicových strán. Vysvetlila, že v danom období narástol počet vysokých škôl z 22 na 33, zatiaľ čo v podobne veľkom Dánsku v tom čase klesol z trinásť na deväť.

Aj podľa poslanca Dušana Čaploviča (Smer-SD) by kvalitu vysokých škôl mohlo zvýšiť ich spájanie. Ako príklad spomenul univerzity v Trnave a v Nitre, ktorých zlúčenie si tiež dokáže predstaviť, no zároveň dodal, že k tomu kroku nemožno pristúpiť direktívne a nariadiť ho z pléna parlamentu, ale musí ísť o iniciatívu akademickej obce.

Poklesol aj počet uchádzačov o štúdium

Na slovenských vysokých školách v akademickom roku 2016/2017 študovalo 147 680 žiakov, medzi ktorými bolo viac než 87-tisíc žien. Počet študentov vysokých škôl medziročne klesol o 11-tisíc, čo predstavuje približne sedempercentný pokles.

Oproti predchádzajúcemu roku pritom slovenské vysoké školy navštevovalo o 714 zahraničných študentov viac. Uvádza sa to vo Výročnej správe o stave vysokého školstva za rok 2016 z dielne ministerstva školstva, ktorý schválila vláda a školský výbor ju na dnešnom rokovaní vzal na vedomie.

V priebehu minulého roku riadne dokončilo štúdium na verejných a súkromných vysokých školách 52 245 študentov, čo predstavuje medziročný pokles o 4 492 absolventov. Podľa ministerstva sa pod tento stav podpísal najmä úbytok absolventov externého štúdia, ktorých bolo vlani o 2601 menej.

Ako sa uvádza vo výročnej správe, poklesol aj počet uchádzačov o štúdium na vysokej škole. V roku 2016 sa na štúdium hlásilo 41 544 Slovákov, ktorí spolu so zahraničnými uchádzačmi podali viac než 77-tisíc prihlášok, čo je najnižší počet za ostatné roky. Z úspešných uchádzačov sa do prvého ročníka napokon zapísalo 35 377, z toho 32 512 Slovákov a 2 865 cudzincov.

Odporúčané články

BSK: Župná škola má virtuálnu učebňu anatómie Edukatívno-vzdelávací festival Jedna Európa: jedna otázka môže mať viacero odpovedí

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...