Pochod študentov v novembri 1989 vyžadoval odvahu, tvrdí ÚPN

Studenti november
Pripomenutie si pochodu študentov zo 16. novembra 1989 a 23. výročia nežnej revolúcie pri pamätnej tabuli pred budovou Univerzity Komenského v Bratislave. Bratislava, 16. november 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – Pochod bratislavských vysokoškolákov 16. novembra 1989 svedčí podľa predsedu Ústavu pamäti národa Ondreja Krajňáka o nezávislosti a veľkosti ducha slovenských študentov.

Ako povedal pre agentúru SITA, bolo to iba o jeden deň skôr ako v Prahe, ale z hľadiska významu je to zásadný rozdiel.

„V študentoch zvíťazila túžba po zmene. Treba vzdať hold všetkým študentom, ktorí sa dokázali postaviť proti prúdu v čase, keď im hrozilo vyhodenie zo školy, vyšetrovanie a možno aj väznenie,“ zdôraznil s tým, že pochod vyžadoval vtedy odvahu. „V tom čase ešte nikto netušil, ako sa v nasledujúci deň zachová Štátna bezpečnosť na Národnej triede v Prahe,“ dodal.

Video: Manifestácia študentov k Mezinárodnému dňu študenstva v Bratislave

Študenti žiadali demokraciu

Udalosť, ktorá sa konala 16. novembra 1989, deň pred protestným pochodom pražských študentov, ktorý znamenal začiatok nežnej revolúcie, sa začala na Mierovom námestí (dnes Hodžovom) v Bratislave.

Ako uvádza publikácia Kronika Slovenska 2, študenti, ktorí chceli pochodom otvorene prejaviť nespokojnosť s problémami spoločnosti, sa presunuli cez stred mesta k budove ministerstva školstva na Suvorovovej ulici (dnes Dobrovičova) a diskutovali okrem iného i s ideologickým tajomníkom ÚV KSS Gejzom Šlapkom.

Študenti žiadali demokraciu, školské reformy, zrušenie Socialistického zväzu mládeže (SZM) a možnosť cestovať. Udalosti tohto dňa a nasledujúceho dňa v Prahe, kde demonštrovali pražskí študenti na Národní třídě, boli začiatkom nežnej revolúcie v Československu.

Policajný zásah vyvolal rozhorčenie

Brutálny policajný zákrok proti účastníkom pochodu 17. novembra 1989 v Prahe vyvolal rozhorčenie verejnosti a protestné akcie a slovenskí študenti vstúpili 20. novembra 1989 do okupačného štrajku.

Vytvorili Koordinačný výbor slovenských vysokých škôl a na veľkej demonštrácii, ktorá sa konala 21. novembra 1898 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, žiadali utvorenie vyšetrovacej komisie na prešetrenie pražských udalostí, odstúpenie skorumpovaných politických a vládnych predstaviteľov zodpovedných za vtedajší stav spoločnosti, pluralitu politického života, otvorenie spoločenského dialógu bez prvkov násilia, sprístupnenie masmédií všetkým politickým a spoločenským hnutiam a vyzvali na zapojenie sa do generálneho štrajku 27. novembra 1989.

Udalosti vyústili do vymenovania novej vlády

Spolu s vysokými školami v Československu vstúpili do štrajku aj herci divadiel, nasledovali stotisícové manifestácie v celej ČSSR, v Čechách vzniklo Občianske fórum (OF) a na Slovensku Verejnosť proti násiliu (VPN) a už 24. novembra odstúpil Miloš Jakeš z funkcie generálneho tajomníka ÚV KSČ.

Novembrové udalosti vyústili 10. decembra 1989 do vymenovania novej vlády ”národného porozumenia”, v ktorej bolo desať komunistických a jedenásť nekomunistických ministrov a 29. decembra 1989 bol za prezidenta ČSSR zvolený Václav Havel.

Udalosť zo 16. novembra 1989 pripomína v Bratislave od roku 2009 na priečelí Univerzity Komenského pamätná tabuľa akademického sochára Jána Hoffstädtera so symbolom dvoch dlaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Václav Havel