Pochod za život bol začiatkom dôležitého procesu

Národný pochod za život v Košiciach
Účastníci Národného pochodu za život v centre mesta Košice. NPZŽ je celoslovenským stretnutím za ochranu života človeka od počatia po prirodzenú smrť. Košice, 22. september 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Ako ste spokojný s víkendovým Národným pochodom za život?

Spokojnosť s Národným pochodom za život zavládne až vtedy, ak bude rešpektovaná ochrana života od počatia po prirodzenú smrť. Národný pochod bol len začiatkom dôležitého procesu.

Čo to znamená?

Pochod bol vážny apel. Ukázalo sa, kto a koľko ľudí stojí za kultúrou života.

Aké bude mať pochod pokračovanie?

Samotná účasť politikov zo strán naprieč politickým spektrom ukázala, že otázka je dôležitá pre viaceré politické strany. Treba, aby sa táto tendencia ukázala aj v Národnej rade SR a v legislatíve.

KOŠICE 22. septembra (SITA) – Košice boli v nedeľu dejiskom podujatia, aké nemá na Slovensku obdobu. Ako uviedol na tlačovej besede po skončení Národného pochodu za život hovorca podujatia Tomáš Kováčik, na prvom pochode svoj kladný postoj k ochrane života manifestovalo podľa odhadu organizátorov až 80-tisíc ľudí. Náklady na pochod sa pohybujú okolo 80-tisíc eur aj vďaka tomu, že veľmi pomohli darcovia – jednotlivci aj firmy, povedal.

Košický arcibiskup Bernard Bober ocenil výbornú atmosféru. „Košice vyslali dobrý signál nielen na Slovensko, ale do celého sveta,“ dodal.

„Dnes sme zažili symbiózu všetkých ľudí dobrej vôle. Ľuďom sme ponúkli priestor na verejný apel, že život treba chrániť a prišlo ich takmer 100-tisíc. Z tohto pohľadu akcia dopadla nad naše očakávanie,“ povedal koordinátor pochodu Marek Michalčík. Dodal, že prijatý manifest v prvom rade zaväzuje organizátorov, aby začali napĺňať posolstvo pochodu v reálnom živote. „V každom prípade, ak bude treba, tak takýto pochod zorganizujeme opäť,“ odpovedal Michalčík na otázku novinárov, či sa uskutočnia aj ďalšie pochody za život v iných mestách.

Podľa iniciátora pochodu Dušana Škurlu sa dnes naplnila vízia Košíc ako európskeho hlavného mesta kultúry života. „Desiatky tisíc ľudí verejne potvrdili, že podporujú myšlienku ochrany života od počatia až po prirodzenú smrť, že podporujú tradičnú rodinu,“ povedal.

Ako dnes informovali organizátori pochodu na tlačovej besede, účastníci sa na podujatí správali disciplinovane a kultúrne. Počas akcie sa nevyskytli nijaké vážnejšie problémy a nezaznamenali ani nijaké extrémistické prejavy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Kováčik