Pochod za život prináša prvé slovenské metro

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V Bratislave sa uskutočnil druhý ročník pochodu Bratislava za život.
Účastníci 2. ročníka zhromaždenia a pochodu venovaného prezentácii projektov pomoci tehotným matkám v núdzi v rámci kampane 25. marec - Deň počatehé dieťaťa s názvom Bratislava za život. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) – Slovensko bude mať prvé metro. Nepôjde však o dopravné metro, ale metro – schému, ktorá ľuďom ukáže, ako sa dá pomôcť tehotným ženám v núdzi. Ako povedal v týždni hlavný koordinátor Národného pochodu za život Marek Michalčík, „úcta k ľudskému životu ide ruka v ruke so snahou pomáhať. Prvé slovenské metro popisuje, akými cestami vieme pomáhať tehotným mamám v núdzi“.

Ide napríklad o odborné poradenstvo, domov pre tehotné ženy, pestúnstvo či adopciu. „Druhým spôsobom ako pomôcť pri šírení nádeje života je rozhodnutie, že chceme minimálne 10 percent z verejnej zbierky venovať na projekty pre tehotné mamy v núdzi,“ povedal.

Projekty majú byť zamerané na konkrétnu pomoc nenarodeným deťom a ich matkám. Na pochode sa budú tiež zbierať trvanlivé potraviny, ktoré budú rozdelené pre rodiny v núdzi. Pôjde o pomoc tehotným mamám, mamám s malými deťmi, rodiny v kríze a utečencom, ktorí sú v zariadeniach Slovenskej katolíckej charity.

Prvý pochod za život sa konal v Košiciach

Prvý Národný pochod za život sa konal pred dvoma rokmi v Košiciach. „Teraz prichádzame do centra Bratislavy, ktoré je srdcom Slovenska. Chceme prísť a priniesť posolstvo radosti zo života. Symbolickým priestorom v srdci Slovenska chceme zdôrazniť, že túžba s ktorou prichádzame, aby sa mohlo narodiť každé dieťa, patrí do centra pozornosti,“ povedal Michalčík.

Heslom pochodu je „Radosť zo života“, pretože každý nový človek je dôvodom pre radosť. „To je hlavné posolstvo pochodu za život,“ dodal.

Pochod bude organizovaný formou festivalu. Program bude na viacerých pódiách v centre mesta. Už od soboty sa budú konať sprievodné podujatia, akými sú filmový festival, ktorý ponúkne štyri filmy na prolife tematiku.

V sobotu večer bude otvorená Literárna kaviareň, kde sa budú čítať autorské texty. V sobotu večer Teatro Colorato predstaví hru pápeža Jána Pavlla II. Lúče otcovstva. Vystúpia tiež hudobné skupiny či folklórne súbory. Samotný pochod v nedeľu o 12:30 odštartuje koncert Márie Čírovej a Petra Bažíka na Námestí SNP.

Ženy sa tešia, že môžu držať v náručí dieťatko

Z prvého pochodu za život smerovala podpora aj do projektu Zachráňme životy. „Pomohli sme v ňom 106 ženám v núdzi, ktoré sa rozhodli mať dieťa napriek ťažkej situácie,“ povedala koordinátorka projektu Mária Demeterová.

Ženy sa podľa nej napriek ťažkej situácii tešia, že môžu dnes držať v náručí dieťatko. „Projekt stojí na darcoch, ktorí poskytnú matkám do jedného roku života dieťaťa materiálnu, sociálnu a psychologickú podporu, aby sa naučili počas roka perspektívne pozerať na život,“ dodala.

Bratislavský pochod bude druhým Národným pochodom za život. Pred rokom v septembri sa katolícki biskupi na základe podnetov mnohých osôb a mimovládnych organizácii rozhodli pozvať všetkých veriacich a ľudí dobre vôle na II. Národný pochod za život. Prvý sa konal na jeseň v roku 2013.

Pochod je aj reakciou na referendum o rodine

„Národný pochod za život, ktorý sa uskutočnil v Košiciach, ukázal, že na Slovensku žije mnoho ľudí, ktorým záleží na ochrane života od počatia po prirodzenú smrť, na ochrane rodiny a manželstva. Sme povzbudení svedectvami, ktoré denne vydávajú mnohí statoční ľudia pri výchove detí, obrane života, manželstva a rodiny v celej našej vlasti,“ napísali členovia Konferencie biskupov Slovenska vo vyhlásení, keď sa rozhodli pochod zvolať.

Podpisy státisícov ľudí v petícii za referendum o ochrane rodiny, ktorí vo svojom svedomí rozoznávajú význam prirodzených hodnôt, katolíckych biskupov zaväzuje usilovať sa, aby každý človek v tejto krajine mohol žiť pokojne a dôstojne bez vplyvu ideológii, ktoré sú proti kultúre života.

Na prvom Národnom pochode za život v septembri 2013 v Košiciach sa zúčastnilo 80-tisíc ľudí. Košice si organizátori vybrali za miesto pochodu, pretože boli európskym hlavným mestom kultúry. Iniciátorom pochodu bola Konferencia biskupov Slovenska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať