Pochodom v Osvienčime si ľudia uctili obete holokaustu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bez názvu
Spomienka na 6 miliónov obetí, Osvienčim 19. apríla 2012. Foto: SITA/AP

OSVIENČIM 19. apríla (WEBNOVINY) – Ľudia z celého sveta sa vo štvrtok zišli pochode medzi bývalými nacistickými nemeckými koncentračnými tábormi Auschwitz-Birkenau (Osvienčim a Osvienčim II – Brezinka), aby si uctili pamiatku šiestich miliónov Židov zabitých počas holokaustu.

Každoročný trojkilometrový Pochod žijúcich sa konal v smutne známom meste na juhu Poľska od roku 1988 už 21-krát. Zúčastnilo sa na ňom osemtisíc zväčša mladých ľudí z Izraela, USA a ďalších krajín, ale aj tí, čo tamojšie peklo počas druhej svetovej vojny prežili, či americkí a kanadskí vojnoví veteráni, ktorí pomáhali oslobodzovať iné koncentračné tábory, napríklad Buchenwald.

„Slová nemôžu opísať, čo sa dialo tu v Osvienčime,“ povedal zachránený poľský Žid Willy Manela, ktorý má stále na predlaktí vytetované číslo 3241. Pochod sa uskutočnil pri príležitosti izraelskej výročnej spomienky na obete holokaustu.

V koncentračnom tábore Osvienčim-Brezinka zahynulo viac než milión ľudí, prevažne európskych Židov, ale tiež nežidovských Poliakov, sovietskych zajatcov, Rómov a protinacistických bojovníkov. Mnohých poslali do plynových komôr, iní sa upracovali na smrť ako zotročení robotníci.

Nacistické Nemecko tábor v okupovanom Poľsku prevádzkovalo od roku 1940, až kým ho 27. januára 1945 neoslobodila sovietska Červená armáda.

Na území Poľska bolo celkove šesť koncentračných táborov – Chelmno, Osvienčim, ktorý sa rozšíril o Osvienčim II – Birkenau v neďalekej Brezinke a neskôr o Osvienčim III v Monowiciach, ďalej to boli tábory Majdanek, Belzec, Sobibor a Treblinka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia