Pochovali ďalšie stovky srebrenických obetí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Srebrenica
Pohreb obetí masakry v Srebrenici. Foto: SITA, AP

SREBRENICA 11. júla (WEBNOVINY) – Tisíce bosnianskych moslimov pochovali pri príležitosti 16. výročia masakry v Srebrenici 613 nedávno identifikovaných obetí. Mŕtvych uložili do hrobov na cintoríne v Potočari neďaleko Srebrenice, kde už odpočíva 4524 srebrenických obetí. Doteraz sa podarilo identifikovať 6598 telesných pozostatkov zakopaných v hromadných hroboch. Na spomienkovom akte sa zúčastnilo 15 000 ľudí vrátane príbuzných obetí.

„Zadržanie Mladiča prináša úľavu, skutočná úľava však príde, až keď identifikujú telo môjho 18-ročného syna, ktorého Mladič poslal na smrť. Želám mu dlhý život vo väzení,“ povedala Munira Subašičová, členka skupiny Srebrenické matky. Bývalého veliteľa bosnianskosrbskej armády generála Ratka Mladiča zadržali v máji v Srbsku a postavili ho pred Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY), kde čelí obvineniam z vojnových zločinov a genocídy.

Subašičová tiež vyjadrila nádej, že holandský najvyšší súd taktiež uzná vinu Holandska za srebrenickú masakru. „To by bol ďalší krok v našom boji za pravdu,“ povedala. Holandský odvolací súd uznal minulý týždeň holandský štát vinným zo smrti bosnianskych moslimov, ktorí prišli o život v Srebrenici. O prípade teraz rozhoduje najvyšší súd, ak však tiež uzná vinu, holandský štát bude musieť zaplatiť kompenzácie.

V srebrenickej enkláve, ktorú OSN označila za bezpečnú zónu, žilo asi 45 000 moslimov, polovica z toho boli utečenci z okolitých obcí. Obyvateľstvo enklávy chránili slabo vyzbrojení holandskí vojaci OSN. Celú oblasť obliehali bosnianskosrbského jednotky na čele s generálom Mladičom. Srbskí vojaci Srebrenicu dobili 11. júla 1995 a postupne pozabíjali asi 8000 mužov a chlapcov. OSN označila túto tragédiu za genocídu.

OBRAZOM: Masaker v Srebrenici

„Srebrenica je najhlbšia rana moslimov v Bosne. Je to poškvrna na svedomí medzinárodného spoločenstva ako ja na svedomí tých, ktorí tento zločin spáchali,“ povedal Bakir Izetbegovič, moslimský člen predsedníctva Bosny.

Dvaja strojcovia masakry Radovan Karadžič a Ratko Mladič už stoja pred tribunál OSN v Haagu, stovky ďalších, ktorí sa dopustili vojnových zločinov však podľa neho ešte potrestaní neboli.

OBRAZOM: Zatkli Ratka Mladiča

.

Tribunál obvinil doteraz 21 osôb

Medzinárodný trestný tribunál OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) doteraz obžaloval 21 ľudí zo zločinov spáchaných v Srebrenici. Vraždenie v Srebrenici označil ICTY ako jedinú udalosť počas balkánskych vojen v deväťdesiatych rokoch za genocídu. Všetkých 21 osôb zatkli a previezli do Haagu, sídla tribunálu.

Posledné obvinenia

Jún 2010

Sedem bývalých vysokých armádnych hodnostárov bosnianskosrbskej armády a polície odsúdili na tresty od 5 rokov po doživotie. Boli medzi nimi Vujadin Popovič, šéf špeciálnych bezpečnostných jednotiek Drina bosnianskosrbskej armády (VRS) a šéf bezpečnosti generálneho štábu VRS Ljubiša Beara. Obaja boli pre obvinenia z genocídy odsúdení na doživotie.

Deviaty máj 2007

Dvaja bývalí bosnianskosrbskí armádni dôstojníci plukovník Vidoje Blagojevič a Dragan Jokič boli odsúdení na 15 a 9 rokov väzenia za zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny.

Radislav Krstič, generál, ktorý velil útoku na Srebrenicu, bol prvým bosnianskym Srbom odsúdeným za účasť na genocíde. Jeho trest väzenia na 35 rokov potvrdil odvolací súd v apríli 2004.

2003

Dvaja vysokopostavení srbskí dôstojníci Momir Nikolič a Dragan Obrenovič priznali vinu na prenasledovaní a vydali kompletné svedectvo o udalostiam v Srebrenici, čím prispeli k následným súdnym procesom. Odsúdili ich na 27 a 17 rokov za prenasledovanie. Nikoločovi v roku 2006 znížili trest z 27 na 20 rokov.

Prebiehajúce procesy

Pred tribunálom sa zodpovedajú bývalý bosnianskosrbský politický vodca Radovan Karadžič a bývalý bosnianskosrbský armádny generál Zdravko Tolimir, najmä pre obvinenia z genocídy.

Očakáva sa rozsudok v procese s bývalým šéfom generálneho štábu Juhoslovanskej armády (VS) Momčilom Perišičom obvineným z logistickej pomoci bosnianskosrbskej armáde aj v Srebrenici. Prokurátori pre neho 29. marca žiadali doživotný trest.

Proces s bývalým bosnianskosrbským vojenským veliteľom Ratkom Mladičom, ktorého zatkli 26. mája a 31. mája previezli do Haagu, sa očakáva v nastávajúcich mesiacoch.

Úmrtie počas procesu

Bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič zomrel vo väzení 11. marca 2006. Tiež ho súdili pre genocídu v Srebrenici.

Bosniaci si v pondelok pripomínajú 16. výročie masakry v Srebrenici. V srebrenickej enkláve, ktorú OSN označila za bezpečnú zónu, žilo asi 45 000 moslimov, polovica z toho boli utečenci z okolitých obcí. Obyvateľstvo enklávy chránili slabo vyzbrojení holandskí vojaci OSN. Celú oblasť obliehali bosnianskosrbského jednotky na čele s generálom Ratkom Mladičom. Srbskí vojaci Srebrenicu dobili 11. júla 1995 a postupne pozabíjali asi 8000 mužov a chlapcov. OSN označila túto tragédiu za genocídu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Radovan KaradžičRatko MladičSlobodan MiloševičZdravko Tolimir