Pochovali Muhammada Aliho, náhrobok bude mať tri písmená

Muhammad Ali
Foto: archívne, SITA/AP

LOUISVILLE 10. júna (WebNoviny.sk) – V piatok sa svet definitívne rozlúčil s boxerskou legendou Muhammadom Alim. Procesiu cez jeho rodné mesto Louisville v Kentucky sprevádzalo počas cesty od rodného domu cez bulvár nesúci jeho meno a múzeum až po cintorín Cave Hill podľa odhadov polície dohromady viac ako 100-tisíc fanúšikov. Niektorí skandovali jeho meno, iní sa len mlčky prizerali.

Truhlu s telesnými pozostatkami Cassiusa Claya ako znelo jeho občianske meno, niesli ikony spomenutého športu – bývalí šampióni v superťažkej váhe Lennox Lewis, jeho rival Mike Tyson či herec Will Smith.

S príhovorom vystúpili bývalý americký prezident Bill Clinton, komik Billy Crystal a novinár Bryant Gumbel. Špekulovalo sa aj o účasti republikánskeho kandidáta na post hlavy USA Donalda Trumpa, ten sa však napokon nedostavil. Súčasný prezident Spojených štátov amerických Barack Obama neprišiel z rodinných dôvodov – promovala jeho dcéra Malia. V jeho mene však prečítala posolstvo poradkyňa Bieleho domu Valerie Jarretová.

S prejavom sa prezentovali aj dvaja zástupcovia židovskej cirkvi. „Bojoval proti vojne a amorálnosti. Ako si najlepšie uctíme jeho pamiatku? Ukončime konflikty a zmenšime rozdiely medzi chudobnými a bohatými. Odstráňme rasizmus v trestnom súdnictve,“ vyzval v plamennom prejave rabín Michael Lerner. Zožal búrlivý aplauz v stoji.

Posledné zbohom prišla dať do KFC Yum! Center trojnásobnému svetovému majstrovi v superťažkej váhe celá plejáda osobností spoločenského života. Okrem herca a niekdajšieho guvernéra Kalifornie Arnolda Schwarzeneggra, rapper Common, členovia siene slávy NFL a NBA Jim Brown, respektíve Kareem Abdul-Jabbar. Medzi hosťami nechýbali ani promotér Don King a futbalová hviezda David Beckham.

Zlatý medailista z olympijských hier 1960 v Ríme Muhammad Ali zomrel na komplikácie spojené s Parkinsonovou chorobou v noci na sobotu 4. júna vo veku 74 rokov v nemocnici vo Phoenixe. Na jednoduchom kameni nad hrobom budú podľa jeho želania v súlade s moslimskou tradíciou vytesané iba tri písmená – jeho meno Ali. Prezradil to hovorca trúchliacej rodiny Bob Gunnell.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaBill ClintonDavid BeckhamMike TysonMuhammad AliWill Smith