Počiatek uvoľnil na stavbu úseku D1 vyše sto miliónov eur

Jan pociatek
Minister dopravy Ján Počiatek. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Minister dopravy Ján Počiatek podpisom zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku uvoľnil čerpanie 159 mil. eur na výstavbu úseku diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka. Stalo sa tak týždeň po poklepaní základného kameňa na stavbe diaľnice pri Žiline.

Zazmluvnenie peňazí

Ako v piatok informoval rezort dopravy, v Operačnom programe Doprava (OPD) v programovom období 2007 až 2013 je tak zazmluvnených už vyše 98 % finančných prostriedkov. V OPD bolo v tomto týždni zazmluvnených aj takmer 20 mil. eur na rekonštrukciu cesty I/73 Šarišský Štiavnik – Hunkovce a 12,7 mil. eur na rekonštrukciu električkovej trate v bratislavskej Dúbravke.

„Zazmluvnenie peňazí z európskych fondov pre dopravu je na úrovni viac ako 98 percent. Keď som pred necelými dvoma rokmi prišiel na ministerstvo dopravy, zazmluvnenie bolo vo výške 54 percent. Je to výsledok veľmi tvrdej práce ministerstva, ako aj prijímateľov pomoci z OPD,“ povedal Počiatek. Za veľkú výzvu označil vyčerpať do posledného centu všetky peniaze, ktoré Brusel do roku 2015 ponúka v programovom období 2007 až 2013.

Nový finančný rámec

Na projekty v OPD bolo zo zdrojov Európskej únie vyčerpaných ku koncu januára 1,449 mld. eur, čo je 45,86 % zo schválenej sumy 3,160 mld. eur. Spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu dosiahlo 320,74 mil. eur, teda 51,53 % zo 622,46 mil. eur. Záväzky na roky 2010 až 2012 boli v OPD už predčasne vyčerpané. Záväzok na rok 2013 vo výške 1,586 mld. eur, ktorý treba minúť do konca roka 2015, sa ku koncu januára ešte nezačal používať.

V tomto roku sa zároveň začal nový finančný rámec eurofondov na roky 2014 až 2020. „V oblasti dopravy ich bude pokrývať Operačný program Integrovaná infraštruktúra, v ktorom budú okrem železničných a cestných projektov aj projekty na budovanie vodnej infraštruktúry a tiež infraštruktúry širokopásmového internetu. Návrh nového operačného programu, vrátane zoznamu prioritných projektov, zašle ministerstvo dopravy do Bruselu najneskôr v máji,“ uviedol rezortný hovorca Martin Kóňa. Nový operačný program bude následne posudzovať a schvaľovať Európska komisia

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Počiatek
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR