Pocta pre trénerku Hejkovú od FIBA, uvedú ju do Siene slávy

Natália Hejková
Trénerka Natália Hejková počas uvedenia do Siene slávy slovenského basketbalu pri príležitosti slávnostného vyhlásenia výsledkov ankety o najlepších basketbalistov a basketbalistky Slovenska za rok 2017. Bratislava, 12. február 2018. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

MIES 27. marca (WebNoviny.sk) – Slovenskú trénerskú legendu Natáliu Hejkovú tohto roku uvedú do Siene slávy Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA).

Táto nesmierna pocta sa jej ujde spoločne s ďalšími dvoma trénermi a ôsmimi hráčmi 30. augusta na slávnostnej ceremónii pred začiatkom majstrovstiev sveta mužov v čínskej metropole Peking.

Do Siene slávy FIBA uvedú dovedna 11 osobností z 11 krajín, vyberali ich z pôvodného počtu 150 kandidátov. Informuje o tom FIBA v tlačovej správe. Informáciu už priniesol aj špecializovaný portál basket.sk.

Do Siene slávy aj osem hráčov či hráčok

Z trénerského fachu sa spoločne s Hejkovou vysokej pocty dočkajú aj Čiernohorec Bogdan Tanjevič a in memoriam Číňan Mou Cuo-jün.

Osmičku zaslúžilých hráčov či hráčok tvoria Brazílčanka Ajaneth Arcainová, Poľka Margo Dydeková (in memoriam), Bulhar Atanas Golomejev, Američan Alonzo Mourning, Argentínčan Fabricio Oberto, Portoričan José Ortiz, Egypťan Mohsen Medhat Warda a Čech Jiří Zídek.

„Je pre mňa obrovská česť oznámiť mená 11 osobností, ktoré sa stanú súčasťou Siene slávy FIBA v roku 2019. Mimoriadne sme hrdí na to, že štyri krajiny sa medzi ocenenými objavia po prvý raz. Sú nimi Čína, Česká republika, Čierna Hora a Slovensko. Všetci títo ľudia sa zaslúžili o výraznú popularizáciu basketbalu vo svete tým, že dosahovali úspechy na najvyššej úrovni tejto hry,“ uviedol prezident FIBA Horacio Muratore.

Natália Hejková je držiteľkou rekordov

Hejková (64) je držiteľka viacerých klubových rekordov na Slovensku. Ako trénerka vyhrala päťkrát prestížnu Euroligu žien.

Na dva tituly s SCP Ružomberok (1999, 2000) nadviazala dvoma celkovými víťazstvami s ruským tímom Spartak Moskovská oblasť (2007, 2008) a jedným s českým ZVVZ USK Praha (2015), kde dodnes pôsobí. Podľa basket.sk celkovo získala 21 titulov klubovej majsterky svojej krajiny.

K desiatimi slovenským pridala 6 českých, 3 československé a 2 ruské tituly. Na reprezentačnej úrovni bola v roku 1997 asistentkou Tibora Vasiľka, keď Slovenky skončili strieborné na ME v Budapešti.

Ako hlavná trénerka reprezentácie Slovenska obsadila 8. miesto na MS v roku 1998 a 4. miesto na ME 1999 v Poľsku. S reprezentáciou Ruska získala ako asistentka trénera Igora Grudina titul majsteriek Európy v roku 2007 a bronz na olympijských hrách 2008 v Pekingu. SBA ju vyhlásila za Trénerku storočia na Slovensku.

Sieň slávy FIBA

  • nové prírastky v v roku 2019

TRÉNERI

Natália Hejková (SR)
Bogdan Tanjevič (Č. Hora)
Mou Cuo-jün (Čína) – in memoriam

HRÁČI

Janeth Arcainová (Braz.)
Margo Dydeková (Poľ.) – in memoriam
Atanas Golomejev (Bul.)
Alonzo Mourning (USA)
Fabricio Oberto (Arg.)
José Ortiz (Portor.)
Mohsen Medhat Warda (Egypt)
Jiří Zídek (ČR)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Natália Hejková