Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Na streche rtvs zahrada
O novú mestskú záhradu Pod pyramídou sa postaralo aj združenie Na streche. Foto: Facebook.com/nastreche/
16. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Pod budovou rozhlasu vznikla záhrada, ľudí priláka i na jogu

BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) – Posedenie na čerstvom vzduchu či stretnutia s rôznymi komunitami, aj to ponúka nová mestská záhrada Pod pyramídou, ktorú dnes otvorili na terase budovy slovenského rozhlasu v Bratislave.

Projekt spolu s Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS) pripravilo občianske združenie Jedlé mesto. „Predpokladáme, že sa ľudia budú zaujímať o komunitnú záhradu, ktorá bude srdcom tohto priestoru. V druhej časti terasy budeme robiť premietania a koncerty, bude tu živé vysielanie rádií RTVS a ľudia si tu môžu posedieť pri káve,“ vymenoval ponuku novej mestskej záhrady Martin Kuštek z občianskeho združenia Jedlé mesto.

Terasa bola roky uzavretá

Nová mestská záhrada vznikla na terase budovy slovenského rozhlasu, ktorá bola pre verejnosť roky uzavretá. Spolu s občianskym združením Na streche na premene terasy spolupracovali dobrovoľníci, ktorí tu strávili posledných šesť víkendov. Za ten čas tu vybudovali komunitnú záhradu, pribudli lavičky s kvetináčmi, kaviareň i bistro. O premenu priestoru sa podľa Kušteka pričinili ľudia z rôznych komunít.

Ruku k dielu priložili mladí ľudia, susedia i umelci, lavičky s kvetináčmi navrhli študenti architektúry. Vybudovanie mestskej záhrady na terase rozhlasu vyšlo na približne 16-tisíc eur, náklady občianske združenie financovalo najmä z viacerých grantov. Záhrada bude otvorená každý deň, od rána do večera. „Čas bude variabilný, ak na nám podarí organizovať rannú jogu, otvárať budeme o 06:00. Ak sa budú konať premietania, tak otvorené bude do 22:00,“ priblížil Kuštek.

Rozhlas
Foto: SITA

Magický priestor má čo ponúknuť

Cieľom nového projektu je dať ľuďom priestor, kde by sa mohli stretávať. Projekt má tri hlavné témy, jedna z nich sa napríklad týka zdravého životného štýlu. Organizátori sa pri príprave projektu zamerali aj na tému minorít a susedstva a treťou témou je architektúra a verejný priestor, vysvetlil myšlienku Kuštek.

Priestor, ktorý sa nachádza na terase budovy rozhlasu pod obrátenou pyramídou má podľa architektky projektu Dominiky Belanskej z občianskeho združenia Jedlé mesto veľký potenciál ponúknuť niečo tomuto susedstvu. „Tento priestor pod ikonickou stavbou slovenskej moderny, pod obrátenou pyramídou, je magický. Má niečo, čo ľudí pritiahne a dúfam, že sa stane miestom, ktoré bude ľudí spájať a budú mať nové zážitky,“ dodala Belanská.

Odporúčané články

Bratislava si požičia milióny, peniaze použije na projekty RTVS chýbajú financie, stav je podľa Miku neudržateľný

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...