Pod ľadovec v Grónsku umiestnia nové senzory, sprostredkujú dáta o posúvaní ľadu do oceánu

Grónsko, ľadovce
Ľadovce v Grónsku. Foto: ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 17. júna (WebNoviny.sk) – Britskí vedci tento týždeň umiestnia pod dva kilometre hrubý kontinentálny ľadovec v Grónsku nové senzory, ktoré im sprostredkujú dáta o posúvaní ľadovcov do oceánu.

Hladina morí by stúpla o sedem metrov

Takzvané Cryoeggs budú informovať o správaní sa vody z roztopeného ľadu, ktorá prúdi pod ľadovcami.

Táto voda podporuje pohyb ľadovcov a v teplejšom prostredí by mohla zvýšiť množstvo ľadovcov, ktoré sa uvoľnia do oceánu, čím by stúpla hladina morí na celom svete. V prípade roztopenia všetkého grónskeho ľadu, by to bolo o sedem metrov.

Naše modely doteraz vykonali fantastickú prácu, keďže nám znázornili, čo by sa stalo, ale v podstate pracujú naslepo, pretože máme veľmi málo údajov o najspodnejšej časti ľadovcov v Grónsku,“ uviedla Liz Bagshaw z Cardiff University.

Neúspešné projekty

Nové zariadenie má hmotnosť 1,2 kilogramu a priemer 12 centimetrov. Vo vnútri sa nachádzajú tri senzory, ktoré budú merať teplotu vody, tlak a vodivosť.

Vysielačka bude posielať dáta cez ľad na povrch. Batéria by mala vydržať jeden rok. Cryoeggs umiestnia tento rok na dve miesta. Jedno zariadenie sa bude nachádzať na severovýchode Grónska a druhé na západe.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) sa v roku 2008 pokúsil získať informácie o pohybe vody pod grónskym ľadovcom, no nezaznamenali žiaden veľký úspech. Podobne sa skončil aj projekt Veľkej Británie o rok neskôr.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír