Pod Mostom SNP v Bratislave zlikvidovali 66 hniezd belorítok

Most SNP
Zničené hniezda belorítok pod bratislavským Mostom SNP. Foto: SITA/SOS/BirdLife Slovensko

BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) – Belorítky preleteli zo zimovísk v Afrike na Slovensko viac ako 10-tisíc kilometrov, v Bratislave pod Mostom SNP im v strede hniezdnej sezóny zhodili hniezda. Bratislavský magistrát dnes preveroval situáciu a zistil, že hniezda zhodili pracovníci, ktorí čistili podhľady a stĺpy v časti nástupíšť, výstupíšť a odstaviska na staromestskej časti priestorov pod Mostom SNP.

Čistenie zabezpečovala na základe zmluvy o spolupráci s mestom spoločnosť J&T Real estate, a. s., agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová. Okolo obeda ešte mesto o likvidácii kolónie belorítok pod Mostom SNP mesto nevedelo.

Hodnota hniezd mohla dosiahnuť až 120-tisíc eur

Je nám nesmierne ľúto, čo sa stalo s hniezdami na Moste SNP. K udalosti došlo pre necitlivý a nekompetentný prístup tejto spoločnosti. Spoločnosť bude musieť znášať následky svojho neprofesionálneho konania, my ako mesto pri vyšetrovaní poskytneme plnú súčinnosť,“ uzavrela Skokanová.

Pre zlikvidovanie hniezdiska SOS/BirdLife Slovensko podľa hovorcu podala podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia a bude žiadať exemplárne potrestanie vinníkov a nápravu. Hodnota hniezd spolu so znáškami mohla podľa Gúgha dosiahnuť až 120-tisíc eur. „S podobnými rozsiahlymi nelegálnymi likvidáciami hniezdisk belorítok sa stretávame veľmi výnimočne. Skôr sa stretávame s tým, že sa ľudia zaujímajú, ako by mohli pomôcť ochrane belorítok a lastovičiek a ako umožniť, aby zahniezdili aj u nich doma. Podobné zhodenie desiatok hniezd je niečím, čo patrí skôr do stredoveku,“ uzatvára ochranársky manažér SOS/BirdLife Slovensko Jozef Ridzoň.

Za posledných desať rokov početnosť belorítky na Slovensku klesla

Na Slovensku v súčasnosti vrcholí hniezdna sezóna. Vtáky vychovávajú svoje mláďatá alebo inkubujú vajíčka v hniezdach. Toto obdobie patrí v živote vtáctva medzi najcitlivejšie, preto je ochrana vtáctva v čase hniezdenia veľmi prísna aj podľa slovenskej legislatívy a akýkoľvek zásah do priebehu hniezdenia je takmer úplne vylúčený. Za posledných desať rokov početnosť belorítky na Slovensku klesla o vyše 40 percent a v niektorých mestách až o 60 – 70 percent.

Hlavným dôvodom poklesu početnosti lastovičkovitých vtákov na Slovensku, a teda aj belorítok, je intenzifikácia využívania krajiny, úbytok hmyzu, rekonštrukcia a zatepľovanie objektov ako aj nepriaznivá situácia na zimoviskách a migračných trasách. Preto tohto užitočného hmyzožravého druhu u nás ubúda a dokonca v novom Červenom zozname vtákov Slovenska ho klasifikovali už ako takmer ohrozený. Ochrana každého jedného hniezdiska je dôležitá,“ spresnil Ján Gúgh.

SOS/BirdLife Slovensko spolu s ďalšími organizáciami robí mapovanie vtáctva v celej Bratislave v rámci prípravy Atlasu vtákov Bratislavy. Väčšou kolóniou ako tá na Moste SNP je podľa aktuálnych údajov len kolónia na prehradení Dunaja v Čunove.

Most snp
Uzavretá časť mosta kvôli prebiehajúcim údržbovým prácam na Moste SNP, kde bolo zničených 66 hniezd chránených belorítok počas hniezdenia. Bratislava, 25. máj 2016. Foto: SITA/Marko Erd

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom