Pre koronakrízu je na Slovensku pod dočasnou ochranou 162 firiem, najviac ich sídli v Bratislavskom kraji

Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

V júni požiadalo o poskytnutie dočasnej ochrany 87 podnikateľov, žiadosť o zrušenie ochrany podalo 16 firiem a jednej spoločnosti dočasnú ochranu zrušil súd. Ako vyplýva zo štatistík CRIF – Slovak Credit Bureau, od 12. mája do konca júna tak dočasnú ochranu využíva 162 podnikateľských subjektov.

„Aj po druhom mesiaci, v ktorom podnikateľské subjekty môžu požiadať o dočasnú ochranu, najväčšími spoločnosťami z hľadiska dosahovaného obratu predstavujú topoľčianska nábytkárska spoločnosť Decodom, spol. s r. o., a Nexis Fibers a. s. z Humenného, ktorá sa zaoberá výrobou umelých vlákien,“ uviedla hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

Najviac žiadajú o pomoc firmy z Bratislavského kraja

Najpočetnejšiu skupinu, ktorá požiadala o dočasnú ochranu v obidvoch mesiacoch, tvorí 45 podnikov, ktoré sa venujú veľkoobchodu a maloobchodu a oprave motorových vozidiel a motocyklov. Za ňou nasleduje 20 firiem z oblasti stavebníctva a rovnaký počet spoločností z oblasti priemyselnej výroby.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Z celkového počtu podnikateľských subjektov, ktoré požiadali o dočasnú ochranu za obidva mesiace, ich najviac sídli v Bratislavskom (53) a v Banskobystrickom kraji (29), najmenej zase v Trenčianskom (13) a v Trnavskom kraji (11).

Dočasnú ochranu podnikateľov definuje zákon o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii. Je určená poctivým podnikateľom, ktorí sa pre pandémiu koronavírusu ocitli v zlej ekonomickej situácii.

Ochrana dočasne preruší aj exekučné konania

Pre žiadateľa znamená viacero výhod, napríklad veritelia nemôžu podať návrh na vyhlásenie konkurzu, prerušujú sa aj exekúcie začaté po 12. marci 2020. Ak o ukončenie dočasnej ochrany nepožiada podnikateľ skôr, alebo o jej zániku nerozhodne súd, dočasná ochrana podľa zákona zaniká 1. októbra, prípadne na konci roka 2020.

Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky.

Obom registrom CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje technický servis a služby klientskych centier. CRIF – Slovak Credit Bureau bola založená v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Marková
Firmy a inštitúcie CRIF - Slovak Credit Bureau