Pod prezidentom Rumunska sa trasie stolička, chcú ho odvolať

Rumunsko traian bacescu
Rumunský prezident Traian Bacascu. Foto: SITA/AP

BUKUREŠŤ 4. júla (WEBNOVINY) – Provládni rumunskí poslanci chcú zosadiť prezidenta Traiana Basesca z čela štátu a v stredu už v tejto súvislosti podnikli aj prvé kroky. Za iniciatívou stojí vládna ľavicová Liberálna sociálna únia (USL) premiéra Victora Pontu, ktorý má s Basescom už dlhodobo viacero sporov.

Tie naposledy vyvrcholili tesne pred summitom Európskej únie v Bruseli, keď sa obaja politici nevedeli dohodnúť, kto sa má na vrcholnej schôdzke zúčastniť. Ústavný súd napokon rozhodol o tom, že Rumunsko má zastupovať prezident, do Bruselu ale napriek tomu prišiel aj Ponta.

Prípadné Basescovo odvolanie však nebude také jednoduché a môže trvať niekoľko mesiacov. Pontovi poslanci v stredu predložili do parlamentu 17-stranový dokument, v ktorom navrhujú zbavenie prezidenta jeho právomocí.

Podľa rumunskej ústavy je to možné len v prípade, že hlava štátu vážnym spôsobom porušuje zákony, v návrhu sa ale nič konkrétne nespomína. Ak by aj poslanci odhlasovali Basescovo odvolanie, o všetkom napokon budú musieť rozhodnúť občania v referende.

Rumunsko podobné odvolávanie prezidenta zažilo aj v máji 2007, keď poslanci odhlasovali Basescovu rezignáciu. Obyvatelia sa však v následnom všeľudovom hlasovaní vyslovili za jeho zotrvanie vo funkcii, pričom podporu mu vyjadrilo až 74 percent zúčastnených voličov. Odvtedy ale Basescova popularita rapídne klesla, najmä pre drastické úsporné opatrenia prijaté v roku 2010.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Traian BasescuVictor Ponta