Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Národ a Spravodlivosť – naša strana
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Líderka strany Národ a Spravodlivosť – naša strana (NaS-ns) Anna Belousovová predstavila volebný program. 25. január 2012. Foto: SITA/Marián Peiger
25. 01. 2012 16:06 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Podľa Belousovovej má Slovensko akútny problém s ‚Cigánmi‘

BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – Dôveryhodnosť považuje za jednu z hlavných devíz strany Národ a Spravodlivosť – naša strana (NaS-ns) jej líderka Anna Belousovová.

„Som v politike dvadsať rokov, ale za dvadsať rokov nikto nenájde jednu kauzu, ktorá by bola so mnou spojená,“ vyhlásila na tlačovej besede pri predstavovaní volebného programu strany, ktorú prezentuje ako jedinú skutočne národnú stranu bez zašpinenej minulosti.

Ľudí chcú presviedčať o potrebe zmeny v politike skromnejšou kampaňou. O to viac sa chcú priblížiť ľuďom, najmä cestou po Slovensku autobusom, s ktorým sa zastavia v každom okresnom meste. „Ja som bojovník, ja zabojujem aj tým, že prejdem to Slovensko s kolegami,“ vyhlásila Belousovová. Predstavitelia strany budú mať biele šály a čiapky, ale nemyslia si, že si ich budú ľudia mýliť s podobne odetými aktivistami KDH. „My nerozprávame ako oni, my konáme,“ povedala predsedníčka NaS-ns s tým, že majú aj výraznejších politikov.

S kauzou Gorila končí klasické delenie strán

Zvyšné týždne do volieb podľa Belousovovej ukážu, kto je v našej politike veľký a kto malý, pričom po kauze Gorila sa končí klasické delenie strán. „Pre občana bude a malo by byť dôležité jedno delenie – tie ktoré sú čisté a tie, ktoré nie sú čisté a napojené na veľkokapitál,“ tvrdí Belousovová.

Strana NaS-ns tvrdí, že svojim programom chce ponúkať nádej, reálne riešenia, nie sľuby a už spomínanú dôveryhodnosť. Podľa jej predstaviteľov už nemožno ľudí ďalej zaťažovať zvyšovaním poplatkov a daní. Aj keď je priemerná mzda 810 eur, podľa líderky NaS-ns má v skutočnosti väčšina ľudí od 350 do 500 eur mesačne.

Za akútny problém považujú predstavitelia strany NaS-ns riešenie situácie neprispôsobivých občanov, najmä „Cigánov“, ako ich označuje Belousovová. „Situácia je kritická,“ tvrdí s tým, že našli riešenie kombináciou „švajčiarsko-izraelsko-amerického modelu“. Švajčiari majú podľa jej slov prísny systém sociálnych dávok, ktoré im pri porušení pravidiel odoberú, pri poškodení sociálneho bytu pošlú človeka do väzenia a škodu musí zaplatiť. Ako pokračovala, Izrael v minulosti využíval internátne školy pre Židov z Etiópie. Aby sa spoločnosť mohla brániť proti negatívnym javom, musí podľa Belousovovej poznať štatistiky. Americka FBI ich robí podľa druhov trestných činov a príslušnosti k rase, resp. etniku. To podporuje Belousovová aj u nás.

Strana NaS-ns predstavila svoj program

Poklady treba vykopať, tvrdí Anna Belousovová

Belousovová vyhlásila, že vo viacerých oblastiach sú „poklady, ktoré treba vykopať“, teda možné úspory, ktoré by sa dali použiť inde. “Šokoval ma rozsah korupcie na Slovensku, 120 miliárd Sk (takmer 4 mld. eur) sa prepadne ročne v čiernej diere korupcie a šedej ekonomiky,“ tvrdí Belousovová. Myslí si, že ak sa tento problém neodstráni, dlhová zadlženosť Slovenska sa nevyrieši ani v horizonte 15 až 20 rokov. „Znova si to vyžerú ľudia“.

V penzijnom systéme sú proti každoročnému nalievaniu 40 miliárd korún (1,3 mld. eur) do prvého piliera. Podľa

Národ a Spravodlivosť – naša strana
Foto: SITA/Marián Peiger

Belousovovej by sa mal zmeniť pomer dôchodkových odvodov, kde dnes ide deväť percent do prvého piliera (Sociálnej poisťovne) a deväť percent do druhého piliera, teda DSS (u tých, ktorí tam vstúpili). Líderka NaS-ns je za to, aby sa päť percent z druhého piliera dalo zobrať do prvého. Belousovová si myslí, že sa dá šetriť aj na asi 12 až 15 druhoch príspevkov pre dôchodcov. Stačí odbúrať byrokracia v dávkach a rovno o ne navýšiť dôchodok.

V zdravotníctve je podľa nej systém vybudovaný „aby si kamaráti kamarátov zarobili“. Má sa uplatniť systém plnej platby za diagnózu, nielen výkon, ale aj kapitálových a investičných výdavkov, platov lekárov, atď. Ústavným zákonom by zakotvila, že poisťovňa musí uhradiť plnú výšku výkonov a nesmú byť tzv. čakačky. Možné úspory vidí aj vo verejnej správe, najmä na prebujnenej administratíve, menšie obce by zas mohli spojiť niektoré služby a úrady v strediskovej obci.

Zvláštnou kapitolou sú podľa predsedníčky NaS-ns mladí ľudia. Chcela by garantovanú zamestnanosť pre absolventov na 12 až 24 mesiacov. „Je zarážajúce, že EÚ si určila ako hlavnú prioritu riešenie rómskej oblasti,“ vyhlásila Belousovová podľa ktorej môže byť skutočnou rozbuškou zúfala situácia mladých. V školstve treba podľa nej prehodnotiť postavenie učiteľa, nezaťažovať ho systémom celoživotného vzdelávania, ale mal by sa vzdelávať v tom, čo učí. Nemá sa zabúdať na nepedagogických pracovníkov.

NaS-ns by chcela podporavať dobré vzaťahy s Ruskom a Čínou

V zahraničnopolitickej oblasti si má SR podľa NaS-ns plniť povinnosti, ktoré prijala vstupom do medzinárodných

Národ a Spravodlivosť – naša strana
Foto: SITA/Marián Peiger

štruktúr, ale nezakrývať si oči pred tým, kam ide svet. Chceli by podporovať aj dobré vzťahy s Ruskom a Čínou. Rovnako tak so susedmi, ak sa v ich politike budú odrážať hodnoty 21. storočia a nebudú pozerať niekoľko storočí dozadu. Ako Belousovová dodala, naráža na južných susedov – Maďarsko.

V politickej oblasti sú za zrušenie imunity v plnom rozsahu, zverejňovanie majetkových pomerov politikov aj nezlučiteľnosť funkcií. „Nie je možné, aby niekto, úprimne, ak sa týmto funkciám venuje, aby ich aj zvládol,“ myslí si Belousovová. Podľa nej treba prestať aj s politickými povolebnými čistkami. „Zvrhlo sa to na bratovražedné vojny,“ dodala.

K téme

Smeru chýba k ústavnej väčšine deväť hlasov Nora Mojsejová odštartovala kampaň vulgarizmami

Neprehliadnite

Politici sa môžu využitím práva na odpoveď aj zosmiešniť, tvrdí Múdry Vyzerá ako opice s červenými zadkami v zoo, povedal komentátor o Serene Williamsovej Dôchodkový automat sa zruší, vek odchodu do penzie bude uvedený priamo v zákone Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Slovenskí volejbalisti podľahli na ME domácim Belgičanom a pripísali si druhú prehru Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X