Podľa Havla smrť ovplyvní dejiny Poľska

Václav Havel

PRAHA 10. apríla (WEBNOVINY) – Podľa bývalého československého prezidenta Václava Havla ovplyvní sobotňajšia smrť poľského prezidenta Lecha Kaczynského dejiny celého Poľska, ale aj poľsko-ruské vzťahy. Nie kvôli tomu, čo sa skutočne stalo, ale kvôli dohadom, ktoré sa začnú šíriť, povedal Havel pre Českú televíziu.

„Po prvých informáciách o nehode som si okamžite spomenul na inú tragickú haváriu v poľských dejinách, a to na leteckú nehodu premiéra poľskej exilovej vlády generála Wladislava Sikorského. I po nej sa vynorila celá rada špekulácií a nikdy nebola uspokojivo vysvetlená,“ povedal Havel.

Terajšia tragédia nemá podľa Havla obdoby. „Koncentrácia elít na paluba lietadla bola naprosto neuveriteľná, podľa mňa nám dosiaľ chýba odstup túto vec hodnotiť,“ dodal Havel.

Poľský prezident Lech Kaczynski zahynul v sobotu pri leteckom nešťastí. Jeho stroj havaroval pri pristávaní na ruskom letisku Smolensk. Podľa dostupných informácií lietadlo v hmle zavadilo o stromy, spadlo, rozbilo sa na niekoľko častí a začalo horieť. Zomrelo 96 ľudí, medzi nimi poprední predstavitelia verejného, politického a cirkevného života. Kaczynski s manželkou a 88-člennou delegáciou mieril do ruského mesta Katyň pripomenúť si 70. výročie masakry 22 tisíc poľských dôstojníkov, policajtov a príslušníkov inteligencie sovietskou NKVD.

SITA/MEDIAFAX

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lech KaczynskiVáclav Havel