Podľa lekárov v Dolnom Kubíne by po novom zarobili menej

Lekár
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

DOLNÝ KUBÍN 28. novembra (WEBNOVINY) – Lekári dolnokubínskej nemocnice si spočítali, že prijatím memoranda premiérky Ivety Radičovej, by išli s platom dole. „My sme si pozreli to navýšenie platov v memorande pani premiérky. Ten koeficient by znamenal 800 eur pre začínajúceho lekára a 1 220 eur pre lekára, ktorý ide do dôchodku. Toto je 300-eurové zvýšenie platov, takéto cigánstvo? Veď, keď sme si to prešli, u nás pôjdu lekári s platom dole. Nie, že sa im zvýši plat, ale lekári, ktorí majú teraz 1 100 eur a majú desať rokov praxe, tak podľa tej tabuľky, čo vydala pani premiérka, budú mať 950 eur. Veď toto by už podpísal kto?!“ uviedol pre agentúru SITA primár chirurgického oddelenia a šéf miestnych lekárskych odborov Ivan Maretta. Ako dodal, všetkých 45 lekárov, ktorí dali výpovede, v pondelok odmietli memorandum premiérky Radičovej, trvajú na výpovediach a od 1. decembra sú pripravení ísť na úrad

Situácia v dolnokubínskej nemocnici je najkritickejšia v rámci celého Žilinského kraja. Na výpovediach stále trvajú dve tretiny tamojších lekárov. Nemocnica už neoperuje ani akútne stavy a v utorok chce začať vyprázdňovať oddelenia a pacientov prevážať do martinskej a ružomberskej nemocnice. Podľa Marettu dolnokubínski lekári nechcú platy nemeckých lekárov, chcú len taký istý násobok priemernej mzdy.

„My chceme 2,5 násobok priemernej mzdy v našom hospodárstve, tak ako majú Nemci 2,5 až 4 násobok priemernej mzdy v ich hospodárstve. Čiže, ak lekár v Nemecku má nástupný plat 3 900 eur, my chceme, aby náš lekár mal nástupný plat 900 eur a lekár, ktorý ide do dôchodku, mal 1 900 eur, keď Nemec má 8 000 eur. Ja mám základný plat 1 200 eur a to som primár,“ dodáva Maretta.

Lekári v Dolnom Kubíne sa núdzového stavu neobávajú

Dolnokubínski lekári sa vyhlásenia núdzového stavu neobávajú, podľa šéfa miestnych lekárskych odborov pracujú v núdzovom stave už roky. „Že ja som 32 hodín v kuse v práci, to nikoho nezaujíma. Veď ja mám vyhlásený núdzový stav dvadsať rokov, odkedy som nastúpil do nemocnice. Dnes (pondelok, pozn. red.) som v práci do tretej poobede, pokračujem v službe do rána do siedmej a potom ešte pokračujem ďalej od siedmej do zajtra do tretej,“ povedal ďalej Ivan Maretta, podľa ktorého lekári bežne takto mesačne odslúžia 120 hodín nadčasov.

Vedenie nemocnice v pondelok lekárom opäť predložilo memorandum ponúkané vládou. „Štyridsaťpäť lekárov dnes (pondelok, pozn. red.) odmietlo memorandum premiérky Ivety Radičovej, pokračujeme vo výpovediach ďalej a od 1. decembra sme pripravení ísť na úrady práce. Všetko má v rukách vláda, pán minister a pani premiérka,“ dodal Maretta.

V dolnokubínskej nemocnici dali výpovede všetci lekári na chirurgickom, ortopedickom, RTG oddelení a oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny. Výpoveď dalo 45 zo všetkých 70 tamojších lekárov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom