Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Skola
Foto: SITA/Diana Černáková
11. 02. 2013 12:52 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Podľa odborníkov je financovanie škôl na žiaka dôležité

BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) – Ponechanie základných a stredných škôl v kompetencii miestnych a regionálnych samospráv a zachovanie adresného spôsobu financovania na žiaka považujú za dôležité účastníci Verejnej komisie pre reformu vzdelávacej politiky.

Komisiu založilo občianske združenie Nové školstvo v spolupráci so spoločnosťou Trend Holding. Chce tak vytvoriť neformálnu medzinárodnú platformu na výmenu skúseností slovenských odborníkov so zahraničnými.

Závery a správu z prvého stretnutia, ktoré bolo 18. januára za účasti fínskeho experta na vzdelávanie Lea Pahkina, zverejnili dnes.

Podľa účastníkov workshopu je pre napredovanie reformy školstva dôležité uplatňovať v praxi nosnú líniu školského zákona, ktorá stavia do centra školského systému nie školy, ale výchovno-vzdelávacie programy, nie školské budovy, ale žiakov a ich vzdelávacie potreby.

Je potrebné zastaviť napätie medzi zriaďovateľmi škôl

Základné a stredné školy majú zostať v kompetencii samospráv. Zároveň by sa mala prehĺbiť ich zodpovednosť za efektívne fungovanie škôl a za kvalitu ich výchovno-vzdelávacieho procesu.

Účastníci prvého stretnutia komisie považujú za dôležité motivovať samosprávy na regionálnej a miestnej úrovni, aby vytvárali zmysluplné lokálne vzdelávacie politiky, ktoré dokážu odrážať potreby obyvateľov a prinášať konkrétne riešenia ich špecifických problémov.

Ďalej je potrebné zastaviť vyostrovanie napätia medzi jednotlivými zriaďovateľmi škôl, zmierniť konkurenčný tlak v školskom prostredí a vytvoriť podmienky na spoluprácu zriaďovateľov škôl. Chcú eliminovať nezdravú schizofréniu v úlohách miestnej samosprávy, ktorá je nútená vstupovať do konkurenčného boja so školami neštátnych zriaďovateľov a zároveň má realizovať lokálnu vzdelávaciu politiku, ktorá podporuje rozvoj všetkých škôl bez ohľadu na zriaďovateľa.

Dušan čaplovic
Foto: SITA/Marián Peiger

Minister Čaplovič chce financovanie na triedu

Členovia komisie chcú zachovať adresný spôsob financovania na žiaka, ktorý podľa nich vniesol do školského systému transparentnosť pri investovaní verejných zdrojov do vzdelávania, spravodlivosť a individuálnu podporu žiakov. Aby mohol tento účel naozaj plniť, je potrebné upraviť špecifikácie, ktoré vstupujú do vzorca na výpočet jeho výšky a naplniť ho vyšším objemom financií.

Minister školstva Dušan Čaplovič pripravuje zmenu financovania a chce prejsť na financovanie na triedu a nie na žiaka. Zároveň sa vyjadril, že ideálne by bolo, keby boli školy priamo pod štátom, od ktorého by priamo dostávali peniaze.

Členmi komisie sú napríklad Zuzana Zimenová zo združenia Nové školstvo, poslanci Radoslav Procházka (KDH), Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) a Jana Žitňanská (nezávislá), šéfka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Saskia Repčíková a ďalší predstavitelia organizácií venujúcich sa školstvu. Komisia bude hostiť medzinárodných expertov na vzdelávanie, ktorí prídu okrem prednášok aj konzultovať prácu slovenských expertov v pracovných skupinách na samostatných workshopoch. Komisia tento rok plánuje štyri.

Odporúčané články

Školské pomôcky možno budú patriť škole, rozhodne parlament Školskí odborníci nebudú mať osem týždňov voľna

Neprehliadnite

Muž s krvácaním do mozgu čakal na sanitku hodinu a pol, ale operačné stredisko vraj postupovalo správne Aktualizované: Muž sa na Václavskom námestí v Prahe polial horľavinou a následne podpálil (video + foto) Slovenská akadémia vied podporuje stanoviská univerzít v otázke Dankovej „rigorózky“ Vedenie Slovana Bratislava zareagovalo na informácie o údajnom predaji klubu Slovenské domácnosti sa musia pripraviť na zmeny vo vyúčtovaní spotreby plynu, posúvajú sa aj platby V Moskve zatkli modelku, ktorá údajne má informácie o prepojení Trumpa a Putina Video: Chára sa pobil a bol hviezdou zápasu NHL. Cehlárik asistoval a Černákova Tampa prehrala Štefan Harabin je ďalším oficiálnym kandidátom na prezidenta a chce vo voľbách zvíťaziť
string(165) ", "

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.