Teroristické útoky budú pokračovať, podľa Šebeja si na to máme zvyknúť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
František Šebej
František Šebej (Most-Híd). Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) – Nemôžeme sa tváriť, že teroristické útoky sú bežné, no máme si zvyknúť, že atentát v Manchestri nebol posledným. Povedal to v diskusnej relácií Rádia Slovensko Sobotné dialógy poslanec Národnej rady SR a predseda zahraničného výboru za Most-Híd František Šebej s tým, že treba urobiť všetko preto, aby sa útoky opakovali čo najmenej.

Opozičný poslanec NR SR za SaS Ľubomír Galko poznamenal, že podľa neho Islamský štát, ktorý stojí za mnohými útokmi, prešiel za posledné obdobie výraznou transformáciou a dnes sa zameriava na verejné priestranstvá, kde nie je možná stopercentná ochrana a bezpečnosť obyvateľov.

Koalícia nekomunikuje stav bezpečnosti

Menia sa ciele teroristov na lifestylové a mäkké ciele, dnes sú to koncerty, obchodné domy, miesta, kde nedokážete na 100 % zabezpečiť bezpečnosť. Viac sa zapájajú virtuálni plánovači, ktorí dokážu koordinovať ľudí, ktorí sa na útoku podieľajú. Tu vidno fenomén toho posunu,a to je potvrdenie toho, že verejnosť si bude musieť zvykať viac aj na pohľad nepríjemnejšie osobné opatrenia,“ povedal Galko.

Šebej sa s Galkom zhodol na potrebe vysvetľovania občanom dôležitosti zvyšovania bezpečnosti. Tá súvisí aj s navyšovaním rozpočtu na obranu. „Bez ohľadu na to, či sme v NATO, musíme sa starať o obranyschopnosť krajiny. Je to rozumné a zodpovedá to základným inštinktom krajiny. My sme krajina, ktorá má rešpektu hodné ozbrojené sily, sme chránení vlastnými silami a do nich treba investovať,“ povedal Šebej. Galko však považuje za nenormálne ako vládna koalícia nekomunikuje verejnosti stav bezpečnosti. Podľa neho túto úlohu plní on, keď navštevuje školy a študentom vysvetľuje úlohu ozbrojených síl, či funkciu NATO.

Brať peniaze vojakom je populárne

Deklarácia o nevyhnutnosti podpory obrany SR, ktorú schválila v máji národná rada, podľa ktorej dáme do roku 2020 na obranu 1,6 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), je dôležitá. Avšak z rozpočtu na obranu by sa nemalo ukrajovať a dávať peniaze do iných oblastí.

Brať peniaze vojakom je populárne. Plánovanie, ktoré sa týka budúcich nákupov techniky je kľúčová vec. len som si nie istý, či všetko treba riešiť cez ústavné zákony. Ústavné zákony by sme mali meniť výnimočne,“ povedal Šebej v súvislosti s návrhom opozičných poslancov strán SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina, aby ústavný zákon garantoval postupné navyšovanie rozpočtu rezortu obrany každoročne minimálne o 0,1 percenta HDP až do dosiahnutia požadovaných dvoch percent. Galko podotkol, že peniaze sa nevyužívajú iba na techniku pre vojakov, ale sú potrebné na personál, logistiku, či infraštruktúru.

Spolupráca s NATO je dôležitá

Spoluprácu s NATO obaja považujú za dôležitú. Podľa Šebeja je dôležité, aby ľudia chápali dôležitosť spolupráce a je chybou, že politici prestali v tomto smere ošetrovať verejnú mienku. Podľa Šebeja je potrebné zvyšovať povedomie občanov o NATO a hlásiť sa k členstvu. „Sme členmi, lebo sme sa tam prihlásili a museli sme si to vybojovať,“ uviedol.

Poslanec Galko dnes pripomenul, že podľa jeho informácií minister obrany Peter Gajdoš (SNS) z postu šéfa rezortu odstúpi v septembri. „Rozhodnutie oddialil a hovorí sa o septembri,“ povedal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe František ŠebejĽubomír GalkoPeter Gajdoš