Podľa Tuska je systém prerozdeľovania utečencov neefektívny, Merkelová s ním nesúhlasí

Belgium EU Brexit
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a predseda Európskej rady Donald Tusk. Foto: archívne, SITA/AP

BRUSEL 14. decembra (WebNoviny.sk) – Predseda Európskej rady Donald Tusk pred európskym summitom, ktorý sa začína vo štvrtok v Bruseli, mnohých prekvapil vyhlásením, že systém povinného prerozdeľovania utečencov medzi jednotlivými krajinami je „neefektívny a rozdeľuje“ členské krajiny EÚ.

Tuska, bývalého poľského premiéra, za tento výrok pochválil súčasný poľský premiér Mateusz Morawiecki. Naopak, s Tuskovým vyjadrením, alebo presnejšie s tým, ako ho interpretovali médiá, nesúhlasí nemecká kancelárka Angela Merkelová.

„Teším sa zo všetkých vyhlásení, ktoré podporujú naše stanovisko a náš prístup k otázke utečencov,“ vyhlásil vo štvrtok v Bruseli čerstvý poľský premiér Morawiecki, ktorý sa ujal funkcie len tento týždeň a európsky summit je jeho zahraničným debutom.

Tuskove vyjadrenie naopak spôsobilo rozčarovanie v radoch gréckej a talianskej delegácie, keďže tieto dve krajiny momentálne čelia najväčšiemu náporu utečencov a tlačia na ostatné členské krajiny, aby sa o časť z migrantov postarali oni.

Názor, že systém povinného prerozdeľovania utečencov je neefektívny a táto otázka by sa mala prehodnotiť, nezdieľa nemecká kancelárka Angela Merkelová. Práve jej krajina prijala v rokoch 2015 a 2016 ďaleko najvyšší počet utečencov spomedzi všetkých členských krajín EÚ.

„Potrebujeme solidaritu nielen pri regulovaní a usmerňovaní migrácie na našich vonkajších hraniciach. To je dobré a dôležité, lenže okrem toho potrebujeme aj vnútornú solidaritu. Podľa môjho názoru nemôže medzi členskými krajinami existovať nič také ako selektívna solidarita,“ vyhlásila po príchode na summit nemecká kancelárka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováDonald TuskMateusz Morawiecki
Firmy a inštitúcie Európska rada