Podmienky na podnikanie sa pre politické napätie zhoršujú, firmy zvyšujú investície do technológií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
firma, podnikatelia, biznis
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

BRATISLAVA 28. mája (WebNoviny.sk) – Firmy počítajú v tomto roku so zhoršovaním podmienok na podnikanie. Vyplýva to z prieskumu poradenskej spoločnosti Grant Thornton, ktorý zahŕňal 5 000 firemných lídrov z celého sveta.

Ekonomická neistota dosiahla 50 %, miera optimizmu lídrov biznisu klesla na 39 %, čo je podľa poradenskej spoločnosti najnižšia úroveň od konca roka 2016.

Obávajú sa aj nárastu politického populizmu

Očakávania európskych podnikateľov sú ešte nižšie – 28 percent lídrov pozerá na ekonomický vývoj v tomto roku s optimizmom, čo predstavuje pokles o 18 percent za posledných šesť mesiacov.

Dôvodom obáv z ekonomického vývoja v roku 2019 je podľa Grant Thornton najmä politické napätie. V Európe sa firmy obávajú najmä nárastu politického populizmu v Taliansku, Poľsku, Maďarsku, ako aj dlhodobých protestov a oslabenia ekonomiky vo Francúzsku.

Ďalším faktorom je pretrvávajúce napätie medzi Ukrajinou a Ruskom blízko hraníc EÚ. “Práve preto je miera optimizmu v Európe len na úrovni 28 %. V Británii, kde podnikateľský sektor trpí veľkou mierou zneistenia kvôli vývoju brexitu, klesla miera optimizmu zo 17 % na rekordných 9 %. Briti sa zároveň obávajú nedostatku pracovných síl (54 % opýtaných), čo úzko súvisí so snahou o reguláciu imigrácie,” uviedla poradenská spoločnosť.

USA zostávajú optimistické

Naopak, z prieskumu vyplýva, že USA zostávajú relatívne optimistické (60 %). No takisto zaznamenali 18-percentný pokles za posledného pol roka pre problémy súvisiace s novou dohodou NAFTA a rastúcimi úrokovými sadzbami. V Ázii a Pacifiku miera optimizmus klesla na 34 %, keďže ekonomické spomaľovanie Číny má najväčší dopad práve na krajiny tohto regiónu.

Napriek nárastu obáv ostáva podľa prieskumu 60 % firemných lídrov optimistických v otázke vývoja ekonomiky v budúcnosti. Väčšina takisto očakáva v tomto roku zvýšenie obratu a zisku svojej firmy, opačné očakávania vyjadrilo len 12 % opýtaných.

Investujú do výskumu a vývoja

Časť firiem ako recept na neistotu volí investície – za posledných šesť mesiacov narástol podiel firiem, ktoré plánujú zvyšovať investície do výskumu a vývoja o deväť bodov na 31 percent. Lídrami v tejto oblasti sú Filipíny (60 %), India (51 %) a USA (34 %).

Navyše, osem z desiatich firiem celosvetovo chce v tomto roku zvýšiť alebo aspoň udržať investície do technológií,” informuje Grant Thornton. Spoločnosti na celom svete podľa nej považujú nové technológie za overenú cestu k rýchlemu rastu a digitálne nástroje za prostriedok na zvýšenie flexibility, aby dokázali reagovať na meniace sa trhové prostredie.

Medzinárodný menový fond síce predpovedá spomalenie rastu globálnej ekonomiky, avšak len veľmi mierne. Kým v roku 2018 svet narástol o 3,7 %, v roku 2019 sa očakáva rast o 3,5 % rast a budúci rok o 3,6 %.

Silný domáci dopyt v Ázii

Časť firiem, s výnimkou EÚ a vyspelých štátov Ázie, si sľubuje pozitívny vplyv na podnikanie od exportu. Najviac optimistická je Latinská Amerika (28 %) a rozvojové krajiny Ázie a Pacifiku (30 %). Najmä v Ázii ide podľa poradenskej spoločnosti o prejav silnejúceho domáceho dopytu, ktorý nahradil dopyt zo strany Číny, prechádzajúcej obdobím neistoty.

Pravidelný prieskum poradenskej spoločnosti Grant Thornton začal v roku 1992 v deviatich krajinách Európy. Aktuálne pokrýva každoročne viac ako 10 000 top predstaviteľov stredne veľkých firiem z 35 krajín.

Grant Thornton je sieťou nezávislých poradenských spoločností v oblasti auditu, daňového poradenstva, účtovníctva a mzdového účtovníctva, pôsobiaca v 135 krajinách s 53 000 zamestnancami. Na Slovensku pôsobí Grant Thornton dve desaťročia a zamestnáva v Bratislave vyše 60 zamestnancov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia