Podmienky v holandskej ekonomike sa prudko zhoršili

Holandsko
Foto: SITA/AP

AMSTERDAM 21. februára (WEBNOVINY) – Séria údajov z Holandska vo štvrtok poukázala na prudké zhoršenie podmienok v ekonomike, ktorá sa považuje za súčasť jadra eurozóny.

Pre krajinu tak bude ťažšie plniť stanovené rozpočtové ciele a udržať si najvyšší trojáčkový rating, informovala vo štvrtok agentúra Reuters.

Dôvera holandských spotrebiteľov tento mesiac klesla na rekordné minimum -44 bodov z januárovej hodnoty -35 bodov. Ocitla sa tak najnižšie v histórii záznamov, ktoré vedie štatistický úrad krajiny od roku 1986.

Miera nezamestnanosti podľa sezónne upravených údajov v januári vzrástla na 7,5 % z decembrových 7,2 %, pričom bez práce bolo takmer 600 tis. ľudí, informoval ďalej úrad. Ceny existujúcich domov podľa štatistikov v januári klesli o takmer 10 %, čo bol najväčší medziročný prepad od začiatku záznamov v roku 1995.

Piata najväčšia ekonomika eurozóny sa nachádza v recesii od roku 2009. Vláda chce v tomto roku stlačiť deficit verejných financií pod hranicu 3 % hrubého domáceho produktu krajiny, ktorú stanovuje členským štátom Európska únia. Holandská ekonomika čelí prepadu na trhu nehnuteľností, klesajúcim spotrebiteľským výdavkom a investíciám, pričom rast brzdia aj úsporné opatrenia vlády.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom