Podmienky v treťom pilieri budú prísnejšie, poplatky nižšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Dochodcovia
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 30. mája (WEBNOVINY) – Vláda v stredu schválila návrh novely zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení, ktorou sa majú zaviesť významné zmeny v treťom penzijnom pilieri.

Od začiatku budúceho roka sa má obnoviť daňová úľava pre sporiteľov v doplnkových dôchodkových spoločnostiach. Sporiteľ si bude môcť svoj základ dane znížiť o zaplatené príspevky do sumy 180 eur ročne, čím bude jeho daň z príjmov nižšia o 34,2 eura.

Do konca roka 2010 si mohli účastníci tretieho piliera znížiť svoj základ dane o zaplatené príspevky do výšky 398,33 eura ročne, vďaka čomu ich daň klesla o 75,69 eura. Čiastočne obnovenú daňovú úľavu však nebudú môcť automaticky využiť všetci terajší sporitelia, ale len tí, ktorí pristúpia na nové, sprísnené pravidlá vyplácania dávok.

Podmienkou pre výplatu doplnkového starobného dôchodku bude po novom priznanie predčasného starobného alebo riadneho starobného dôchodku Sociálnou poisťovňou. K tejto dávke sa tak sporiteľ podľa nových pravidiel dostane najskôr v 60 rokoch jeho veku. V súčasnosti je pritom možné túto dávku vyplácať po dosiahnutí 55 rokov veku sporiteľa.

Podmienky sporenia sa sprísnia

Prasa, pokladnička, peniaze, centy
Foto: Shutterstock

Súčasne by sa však mala zrušiť terajšia podmienka minimálne 10 rokov sporenia v treťom pilieri. Prísnejšie podmienky sa majú týkať aj vyplácania doplnkového výsluhového dôchodku.

Sporiteľ bude musieť vykonávať rizikové práce najmenej 10 rokov namiesto súčasných 5 rokov. Dávku pritom dostane najskôr 5 rokov pred dosiahnutím dôchodkového veku, kým v súčasnosti mu stačí dovŕšiť 40 rokov.

Rezort práce a sociálnych vecí tiež navrhuje zrušiť odstupné pri sporení na dôchodok v doplnkových dôchodkových spoločnostiach, ktoré v súčasnosti dosahuje 80 % z celkovej nasporenej sumy. Namiesto odstupného sa má od začiatku budúceho roka zaviesť tzv. predčasný výber časti nasporenej sumy. Sporiteľ si týmto spôsobom vyberie len sumu príspevkov, ktoré sám odviedol, vrátane investičných výnosov.

Príspevky, ktoré mu na jeho účet odviedol zamestnávateľ, zostanú na účte až dovtedy, kým sporiteľ nezačne poberať predčasnú penziu, resp. riadnu starobnú penziu zo Sociálnej poisťovne. Príspevky zamestnávateľa spolu s výnosmi sa mu následne vyplatia formou doplnkového dôchodku.

Poplatky spotrebiteľov budú nižšie

Bankár, peniaze
Foto: Shutterstock

Predčasný výber sa však má sporiteľovi umožniť až po desiatich rokoch od uzatvorenia účastníckej zmluvy, a to len raz za desať rokov trvania zmluvy.

Ministerstvo práce tak prijalo jedno z riešení, ktoré počas pripomienkového konania navrhovala Asociácia doplnkových dôchodkových spoločností. Pôvodný návrh novely zákona totiž takéto obmedzenie neobsahoval.

Od začiatku budúceho roka sa majú výrazne znížiť poplatky pre sporiteľov. Ročný poplatok za správu príspevkového dôchodkového fondu má budúci rok klesnúť na maximálne 1,8 % z tohtoročných 2,34 % z čistej hodnoty majetku vo fonde.

Kým podľa platného zákona sa majú poplatky v tomto fonde postupne znižovať do roku 2019 na maximálne 1,98 % ročne, podľa pripravovaného návrhu by mali do roku 2020 klesnúť na 1,2 % ročne z čistej hodnoty majetku. Poplatok za správu vo výplatných fondoch sa má znížiť z terajších 0,996 % ročne na 0,9 % v roku 2014 a postupne na 0,6 % do roku 2020. Súčasne sa má zrušiť poplatok za zhodnotenie úspor vo výplatnom fonde a poplatok za odstupné.

Poplatok za zhodnotenie úspor v príspevkovom fonde má byť najviac 10 % zo zhodnotenia, kým terajší zákon predpokladá nárast tohto poplatku na 20 % zo zhodnotenia do roku 2020.

Rezort práce tiež navrhuje zaviesť bezplatný prestup sporiteľa do inej DDS po jednom roku od uzatvorenia zmluvy. V súčasnosti môže sporiteľ bezplatne zmeniť DDS po troch rokoch od uzavretia zmluvy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia