Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ivan Kmotrík
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Podnikateľ Ivan Kmotrík. Foto: SITA
21. 05. 2019 16:42 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Podnikateľ Kmotrík sa priznal, že kúpil menšinový podiel v dcérskej firme bratislavských vodární

  • aktualizované 21. mája, 16:42

BRATISLAVA 21. mája (WebNoviny.sk) – Spoločnosť HEDIN, a. s., Bratislava v pondelok 20. mája uzatvorila zmluvu na predaj celého menšinového podielu akcií (49 %) firmy Infra Services, a. s., ktoré mala vo svojom vlastníctve, spoločnosti Grafobal Group development, a. s.

Akcie spolu s akcionárskymi právami nadobudol kupujúci v ten istý deň 20. mája. Bratislavská vodárenská spoločnosť, a. s. (BVS) má v Infra Services podiel 51 %, majiteľom skupiny Grafobal je veľkopodnikateľ Ivan Kmotrík.

„Podrobnosti predaja nie sme oprávnení komentovať z dôvodov povinnosti ochrany obchodného tajomstva. Môžeme však uviesť, že predaju predchádzali intenzívne rokovania s viacerými záujemcami,“ informovala v utorok agentúru SITA predsedníčka predstavenstva spoločnosti HEDIN Alžbeta Calpaš Mordinová.

O akcie mali záujem aj iné firmy

Predaj odsúhlasil akcionár spoločnosti Peter Ďurček, ktorý je tiež štátnym tajomníkom na Ministerstve dopravy a výstavby SR za SNS. „Pán Ďurček plánoval predaj tohto menšinového podielu už dlhšiu dobu, preto mu predchádzala konsolidácia vlastníckych pomerov spoločnosti HEDIN,“ uviedla Calpaš Mordinová.

Tento predaj je podľa spoločnosti HEDIN vyústením jej dlhodobého zámeru predať akcie, ktoré nadobudla v roku 2012. Spoločnosť viedla rokovania aj s viacerými medzinárodnými hráčmi v oblasti infraštruktúr.

Vypovedal o privatizácii vodární

Podľa medializovaných informácií sa Ivan Kmotrík priznal, že spoluvlastní dcérsku firmu bratislavských vodární – Infra Services. Kmotríkova firma Grafobal Group development bola do zoznamu akcionárov Infra Services zapísaná iba v pondelok popoludní.

V utorok o 10:00 sa na Okresnom súde Žilina začalo pojednávanie, na ktoré bol Kmotrík predvolaný, aby vypovedal o privatizácii bratislavských vodární v rokoch 2011 a 2012.

„Súd totiž spravuje protischránkový register a preto vyšetruje, kto je skutočným vlastníkom Infra Services. Kmotrík zatiaľ v protischránkovom registri nie je zapísaný ako konečný vlastník vodárenskej firmy,“ uviedol denník.

Investície do modernizácie

Získanie 49-percentného podielu v Infra Services potvrdila aj spoločnosť Grafobal Group development, patriaca do skupiny Grafobal Group. Hodnotu transakcie nezverejnila.

Prioritou nového investora je stabilizácia manažmentu spoločnosti a investície do modernizácie a rozširovania vodovodov a kanalizácie. Grafobal Group sa intenzívne zaujímal o možnosť kúpy týchto akcií.

„Nikdy som sa netajil svojím záujmom investovať do bratislavskej vody, ale do tohto momentu neboli tieto akcie na predaj,“ povedal predseda predstavenstva a majiteľ Grafobal Group Ivan Kmotrík. Dodal, že rokovania o kúpe akcií trvali niekoľko týždňov.

Trpia investičným dlhom

Nový investor je pripravený rokovať s vedením Bratislavy a BVS o vzájomných obchodných vzťahoch s cieľom poskytnúť obyvateľom západného Slovenska čo najkvalitnejší servis vodovodov a kanalizácie.

Bratislavské vodárne totiž trpia dlhodobo investičným dlhom, čo bolo jedným z dôvodov Grafobalu Group pre túto akvizíciu. Menšinový majiteľ Infra Services, dcérskej firmy BVS, sa chce podieľať na modernizácii a rozširovaní bratislavských vodární.

„Súčasný stav kanalizácie a vodovodov v Bratislave a jej okolí nie je vyhovujúci, pretože investície do ich modernizácie a rozširovanie boli mizivé. Každý z nás vie o haváriách spôsobených starými potrubiami, ktoré je treba nutne vymeniť a rozšíriť. Zároveň ponúkame vysoko odborný manažment so skúsenosťami v oblasti infraštruktúry,“ dodal Kmotrík.

Rokovania s novým akcionárom

Bratislavská vodárenská spoločnosť v stanovisku uviedla, že zobrala na vedomie informáciu o predaji 49-percentného podielu dcérskej spoločnosti Infra Services v prospech spoločnosti Grafobal Group development, a.s.

„Táto nová situácia dáva Predstavenstvu BVS možnosť otvoriť rokovania s novým akcionárom o rámcovej zmluve o poskytovaní služieb – SLA, na základe ktorej Infra Services vykonáva pre BVS všetky servisné a údržbové práce tak, aby bola zabezpečená výhodnosť pre obe zmluvné strany. Rámcová zmluva medzi BVS a Infra Services je platná do roku 2022 a nie je možné ju vypovedať. BVS taktiež vyčká na definitívny verdikt Okresného súdu Žilina, ktorý môže otvoriť ďalšie možnosti v riešení aktuálnej situácie,“ reagovala Alexandra Maszayová z oddelenia PR a marketingu BVS.

Odporúčané články

Peking chce chrániť čínske firmy po tom, ako USA označili Huawei za bezpečnostné riziko Digitalizácia dáva šancu odvážnym technologickým riešeniam

Neprehliadnite

Beblavý je šokovaný z expresného návrhu koalície k volebnej kampani, hovorí o zneužívaní moci Foto: Traja školáci na bicykli „preleteli“ cez Škodovku, najstarší z trojice porušil takmer všetky predpisy Aktualizované: Staršie exekúcie sa zastavia, podľa exekútorov má zákon viacero nedostatkov Bugár hovorí o podraze a v ďalšej voľbe kandidátov na sudcov už Most-Híd možno zahlasuje s opozíciou Ak sa Kiska nespojí s Beblavým a „progresívcami“, bude to podľa Sulíka rozbíjanie opozície Aktualizované: Majitelia „jabĺčkových“ mobilov sa dočkali, na Slovensku štartuje Apple Pay

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X