Podnikateľ Kočner údajne ponúkal kauciu milión eur za prepustenie na slobodu

Marián Kočner
Marián Kočner. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Podnikateľ Marián Kočner ponúkal kauciu milión eur za prepustenie z väzby na slobodu. Informuje o tom denník Pravda, ktorý získal uznesenie súdu.

O prepustení Kočnera rozhodoval Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici, ale jeho žiadosť zamietol a ostáva tak v leopoldovskej väznici. Z uznesenia, ktoré získal spomínaný denník vyplýva, že podnikateľ bol za slobodu ochotný zložiť aj finančnú záruku, a to kauciu vo výške milióna eur.

Ako píše Pravda, sudca v odôvodnení uvádza, že tú kauciu by bolo možné prijať len vo výnimočných okolnostiach prípadu a v takom prípade sa hodnotia rodinné a osobné pomery, napríklad zdravotný stav rodiny, ktorá je na obvineného odkázaná, starostlivosť o početnú rodinu, tehotenstvo a podobne.

„Keďže iné výnimočné okolnosti prípadu som nezistil, … som dohľad probačného a mediačného úradníka nad obvineným neukladal a ponuku peňažnej záruky som neprijal,“ citovala sudcu Pravda.

Vznesených päť obvinení

Kočnerovi obhajcovia odôvodili prepustenie z väzby účelovým postupom a prieťahmi v konaní zo strany orgánov činných v trestnom konaní.

„Z uznesenia vyplýva, že sudca pre prípravné konanie zamietol žiadosť obvineného M. K. o prepustenie z väzby a neprijal žiadnu náhradu väzby, teda ani peňažnú záruku,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

Zároveň pripomenula, že obvinený je väzobne stíhaný, pretože je dôvodná obava, že by pokračoval v trestnej činnosti ekonomického charakteru, keďže mu bolo doposiaľ vznesených päť obvinení za rôzne závažné ekonomické trestné činy.

Zmenky v hodnote 69 miliónov eur

Kočner je vo väzbe od konca júna a dôvodom je, že čelí obvineniu z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov spolu so zločinom marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva.

Ide o zmenky v hodnote 69 miliónov eur. Ich vyplatenie na súde požadoval od Pavla Ruska a spoločnosti Markíza Slovakia.

O prepustenie z väzby žiadal podnikateľ opakovane, súdy mu však nevyhoveli. Markíza medzitým informovala, že renomovaná písmoznalkyňa na základe požiadavky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) na expertné skúmanie dospela k záverom, že podpisy Pavla Ruska na zmenkách nie sú z roku 2000, teda zmenky nevznikli tak, ako tvrdia Rusko a Kočner.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián Kočner
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR