Majský sa podrobil operácii a zasadnutie súdu odročili, prokurátor hovorí o obštrukciách

Jozef Majský
Foto: Archívne, SITA/Tomáš Benedikovič.
  • aktualizované 1. júla 10:47

Neprávoplatne odsúdený podnikateľ Jozef M. sa stále nachádza v Českej republike, v utorok 30. júna ho operovali. Pre médiá to uviedol jeho advokát Peter Filip. Z tohto dôvodu Filip očakával odročenie stredajšieho verejného zasadnutia, na ktorom mal Najvyšší súd SR rozhodovať o odvolaní Jozefa M. v kauze skrachovaných nebankových spoločností.

A tak sa aj stalo, najvyšší súd odročil verejné zasadnutie na 29. júla. Dôvodom je, že sa Jozef M. nezúčastnil a nedal ani súhlas na konanie v neprítomnosti. Neprávoplatne odsúdený podnikateľ sa momentálne nachádza v nemocnici v českom Šumperku. Zároveň podľa českých orgánov nesúhlasil s vydaním do SR.

Sťažnosť na Ústavný súd SR

Prokurátor Ján Šanta v tejto súvislosti uviedol, že Jozef M. pokračuje v obštrukciách od roku 2004, kedy bol prepustený z väzby.

To podľa neho zariadil vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka na pokyn Mariana K. Poukázal pri tom na to, že Jozef M. bez problémov absolvoval autom trojhodinovú cestu do Šumperku a jeho zdravotný stav tiež nebránil tomu, aby ho v Čechách po zadržaní vypočuli. „Európsky zatýkací rozkaz musí ostať v platnosti,“ povedal.

Advokát Jozefa M. Peter Filip v tejto súvislosti uviedol, že Šanta znevažuje jeho klienta, ktorý je „74-ročný starý, chorý muž“. Zároveň v súvislosti s vydaním zatykača na svojho klienta podal sťažnosť na Ústavný súd SR.

Prerušené trestné stíhanie

Jozefa M. zadržala polícia v polovici júna v Českej republike, kde bol hospitalizovaný. Miestny súd ho však následne nevzal do takzvanej predbežnej väzby.

Naposledy sa prípadom Jozefa M. zaoberal Najvyšší súd SR v marci 2019, keď na neverejnom zasadnutí rozhodol, že trestné stíhanie obžalovaného podnikateľa prerušil z dôvodu, že nemožno obžalovaného pre ťažkú chorobu postaviť pred súd.

Rozhodnutiu predchádzalo konzultovanie štyroch znalcov v odbore zdravotníctvo a farmácia a znalecké dokazovanie za účelom preverenia, či obžalovanému zdravotný stav dovoľuje účasť na verejnom zasadnutí. Súd však skonštatoval, že zdravotný stav obžalovaného bude posudzovať každých šesť mesiacov.

Kauza skrachovaných nebankových spoločností

V kauze skrachovaných nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest Špecializovaný trestný súd odsúdil v roku 2015 Dávida Brtvu na deväť rokov, Patrika Pachingera na sedem rokov a Jozefa M. na deväť rokov väzenia. V prípade Brtvu a Pachingera je verdikt súdu právoplatný, pričom Brtvu už aj podmienečne prepustili z výkonu trestu.

Podľa rozsudku Jozef M., Dávid Brtva a Patrik Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam v období medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov slovenských korún. Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún. Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Jozef M., ktorý „zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky“.

Vtedajší majitelia spoločností Dávid Brtva a Patrik Pachinger zase falšovali potrebné dokumenty. K usvedčeniu Jozefa M., Dávida Brtvu a Patrika Pachingera dopomohli aj svedecké výpovede vrátane výpovedí odsúdených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Jozef MajskýPeter Filip