Podnikatelia sa nemusia obávať, vláda predĺžila trvanie dočasnej ochrany

VLÁDA SR
Foto: SITA/Peter Maďar.

Spoločnosti sa nemusia obávať prerušenia v poskytovaní dočasnej ochrany. Vláda totiž v stredu na návrh Ministerstva spravodlivosti SR schválila nariadenie, ktorým sa predlžuje trvanie dočasnej ochrany podľa zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii až do konca tohto roka.

Uvedená legislatíva zaviedla inštitút dočasnej ochrany, ktorý má zmierniť negatívne dopady pandémie na podnikateľskú činnosť na Slovensku. Jeho trvanie však časovo ohraničila, a to na 1. októbra 2020. V dôsledku tohto bolo podľa rezortu možné predpokladať zmarenie účelu tejto formy pomoci štátu.

Návrh zákona o dočasnej ochrane podnikov

Ministerstvo však už zároveň predstavilo návrh zákona o dočasnej ochrane životaschopných podnikov, ktorého cieľom je poskytnúť firmám možnosť požiadať o dočasnú ochranu aj po tom, ako táto možnosť podľa aktuálne platnej legislatívy zanikne.

„Vzhľadom na nadväznosť jednotlivých právnych úprav je nevyhnutné pristúpiť k predĺženiu dočasnej ochrany poskytnutej podľa zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii, nakoľko táto zaniká 1. októbra 2020 a predpokladaná účinnosť návrhu nového zákona je 1. januára 2021, v dôsledku čoho vzniká medziobdobie, ktoré môže negatívne vplývať na fungovanie a sanovanie prevádzok podnikov,“ argumentuje rezort.

Snaha o preklenutie časového obdobia

Ako po stredajšom rokovaní kabinetu uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, prijatie nariadenia znamená to, že spoločnosti, ktoré o ochranu požiadali, ju môžu užívať aj po 1. októbri tohto roku alebo o ňu môžu po tomto dátume aj naďalej požiadať.

„Ide nám o to, preklenúť časové obdobie, kým bude platiť nová právna úprava,“ objasnila ministerka. Ako doplnila, tá prinesie novinky ako napríklad malý konkurz či neformálnu reštrukturalizáciu. Parlament by mal o nej rokovať ešte na jeseň, ďalšie predlžovanie dočasnej ochrany formou nariadenia vlády preto Kolíková zatiaľ nepredpokladá.

Predĺženie dočasnej ochrany je podľa neho rovnako tak odôvodnené aj aktuálnou situáciou ohľadom šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19. Ministerstvo predložilo návrh nariadenia do medzirezortného pripomienkového konania v skrátenej forme, jeho účinnosť stanovilo dňom vyhlásenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária Kolíková
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR