Podnikatelia v USA odmietajú nové clá na čínske tovary, bremeno budú znášať najmä spotrebitelia

Dolár, peniaze, mena
Foto: ilustračné, SITA/AP

WASHINGTON 18. septembra (WebNoviny.sk) – Niekoľko amerických podnikateľských organizácií odmietlo plány prezidenta Donalda Trumpa na uvalenie ciel na ďalší čínsky dovoz v hodnote 200 mld. USD.

Vyzvali na obnovu rokovaní

„Ekonomiku USA poháňa prorastová politika, ale tú neprinášajú clá na čínske tovary za 200 mld. USD,“ povedal šéf Americkej obchodnej komory Thomas Donohue.

Asociácia vedúcich pracovníkov maloobchodu uviedla, že clá sú daňami uvalenými na americké rodiny. „Spotrebitelia – nie Čína – budú znášať hlavné bremeno týchto ciel,“ uviedla asociácia vo vyhlásení.

Podobne podľa Národného združenia priemyselných výrobcov hrozí, že clá prevážia nad prínosom vlaňajšej redukcie daní. Združenie vyzvalo vládu na obnovenie rokovaní s Čínou. „Teraz je čas na rokovania – nielen na clá,“ uviedol vo vyhlásení prezident združenia Jay Timmons.

Mierny vplyv na ekonomiku

Podľa expertov však rozhodnutie Trumpovej administratívy uvaliť clá na ďalšie čínske tovary za 200 mld. USD bude mať na americkú ekonomiku iba mierny vplyv.

Paul Ashworth, hlavný ekonóm spoločnosti Capital Economics pre USA, poznamenal, že americký export do Číny tvorí trochu menej ako 1 percento hrubého domáceho produktu USA, čo obmedzí širší ekonomický vplyv akýchkoľvek odvetných ciel zo strany Číny na americké tovary.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom