Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
parkovanie, autá, parkovisko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty Images

Podnikateľom vyšli v ústrety, pri bytových domoch si môžu vybudovať vyhradené parkovacie miesto

Podmienky pre vybudovanie vyhradeného parkovacieho miesta pri bytových domoch pre podnikateľov schválili poslanci Mestského zastupiteľstva v Žiari nad Hronom na poslednom zasadnutí.

Mesto tak vyšlo v ústrety požiadavkám podnikateľov, ktorých prevádzka je súčasťou bytového domu. Podnikateľský subjekt, ktorý má o takéto miesta záujem, musí vybudovať aj nevyhradené verejné parkovacie miesta, čím mesto Žiar nad Hronom získa minimálne tretinu z počtu vyhradených miest verejných parkovísk. Ako samospráva uvádza na webovom sídle, ide o parkovacie miesta výhradne pre osobné vozidlá.

Musí vybudovať aj nevyhradené

Podnikateľ musí podľa schváleného všeobecne záväzného nariadenia okrem vyhradených miest vybudovať aj nevyhradené verejné parkovacie miesta v počte, ktorý zodpovedá najmenej jednej tretine z vyhradených parkovacích miest.

„Ak chce napríklad tri vyhradené parkovacie miesta, musí vybudovať jedno verejné nevyhradené. Pokiaľ chce štyri vyhradené miesta, musí k nim vybudovať dve verejné,“ uviedol vedúci Odboru životného prostredia Mestského úradu v Žiari nad Hronom Daniel Šály s tým, že vyhradené parkovacie miesta pre podnikateľské subjekty majú určenú dobu parkovania pre danú prevádzku.

„Napríklad, ak ide o predajňu potravín v bytovom dome, prevádzka bude od 8:00 do 19:00. Mimo vyhradeného času bude parkovacie miesto prístupné komukoľvek,“ objasnil vedúci.

Nová zeleň

Ak výstavba vyhradeného parkoviska zaberie verejnú zeleň, musí podnikateľ urobiť náhradnú výsadbu. To podľa Šályho znamená, že na každé štyri parkovacie miesta musí vysadiť minimálne jeden už väčší strom, alebo minimálne tri bežné metre nízkej okrasnej zelene na každé parkovacie miesto. Podmienky určujúce druh a miesto vysadenej zelene určí v nájomnej zmluve mesto.

Nájom vyhradených parkovacích miest pre osobné automobily podnikateľských subjektov musí byť v zmysle Zásad hospodárenia a nakladania s majetkom mesta, maximálne však na 15 rokov.

Na vybudovanie vyhradeného parkovacieho miesta musí mať podnikateľ spracovanú projektovú dokumentáciu a na výstavbu musí mať aj súhlasné stanovisko Okresného riaditeľstva Policajného zboru – Okresného dopravného inšpektorátu v Žiari nad Hronom.

Všetky vybudované parkovacie miesta podnikateľ po uplynutí doby nájmu bezplatne prevedie do majetku mesta. Ak toto miesto bude chcieť podnikateľ aj naďalej využívať, má na to prednostné právo, pričom bude platiť nájomné.

Odporúčané články

Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Mesto Košice čelí exekúcii vo veci parkovacieho systému, ale bráni sa všeobecným nariadením

Neprehliadnite

Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Pri bombovom útoku na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí, Taliban sa od činu dištancoval Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X