Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetika všeobecne
Ilustračné foto pixabay.com
20. 06. 2013 15:06 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Podnikateľské prostredie ďalej klesá, príčiny sú rovnaké

BRATISLAVA 20 júna (WEBNOVINY) – Kvalita podnikateľského prostredia na Slovensku klesá, zhoršila sa aj v prvom štvrťroku 2013.

Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), je 72,7 bodu, čo predstavuje pokles o 3,84 % oproti predchádzajúcemu kvartálu.

Podnikateľov podľa PAS najviac trápi slabá vymožiteľnosť práva, ktorá vyplýva zo zlého stavu justície, ktorej kredit dlhodobo klesá.

Za ďalší faktor, ktorý mal nepriaznivý dopad na kvalitu podnikateľského prostredia, PAS označila zmeny v Zákonníku práce a zvýšenie daňovo-odvodového zaťaženia.

Odvody ako odpočítateľná položka

Peniaze, mena
Foto: Ilustračné foto: SITA

V prvých troch mesiacoch tohto roka sa hodnotenie vymožiteľnosti práva a funkčnosť súdnictva prepadlo o 10,5 % na 11,6 bodu.

„Pre zlepšenie podnikateľského prostredia je nutné urýchlene prijať také zmeny, ktoré by viedli k väčšej ochrane poctivých podnikateľov voči podvodníkom,“ uviedol Róbert Kičina, výkonný riaditeľ PAS.

Tento fakt však podľa aliancie verejní funkcionári dlhodobo podceňujú a prehliadajú.

S poklesom o 9,4% a aktuálnym ratingom 53,1 bodu sa druhou najnegatívnejšie hodnotenou stala položka týkajúca sa legislatívy upravujúcej odvody.

„Táto položka patrí medzi najhoršie hodnotené už štvrtý kvartál v rade,“ konštatoval Kičina. Vysoké odvody vidí ako významnú prekážku pre zamestnávanie nízko kvalifikovaných pracovníkov.

„Riešením by mohlo byť zavedenie odpočítateľnej položky na odvody, čo by viedlo k zatraktívneniu slabšie platenej práce,“ dodal.

Súdnictvo opäť horšie

Súd_ilustračné
Foto: Shutterstock

Za kontraproduktívne považujú podnikatelia aj to, že peniaze získané zo zvýšených daní a odvodov nie sú použité na systémové reformy napríklad v oblasti súdnictva.

Tretie najhoršie hodnotenie dostalo v prvom štvrťroku uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom. SR si v prípade tejto položky pohoršila o 8,9 % na úroveň 21,9 bodu.

„Táto kategória monitoruje dodržiavanie spravodlivej a ústavou garantovanej rovnosti subjektov pri verejnom obstarávaní, súdnych sporoch a podobne,“ spresňuje PAS.

Podnikatelia kritizujú vládu, že prijíma účelové rozhodnutia a zákony, ktoré zvýhodňujú iba niektorých a tak deformujú trh. Ako príklad uvádzajú investičné stimuly a korupciu pri verejnom obstarávaní.

Zlepšenie zaznamenali položky týkajúce sa samotného fungovania podnikov, medzi ktoré patrí ich vzťah k životnému prostrediu (nárast o 1,96 %), alebo informačná otvorenosť podnikov, ktorej rating podľa údajov PAS stúpol o 1,85 %.

K téme

Svetová banka a EBRD skúmajú podnikateľské prostredie v SR Nová vláda ničí podnikateľské prostredie, vyhlásila Sas

Neprehliadnite

Johnson podľa Camerona nikdy neveril v brexit a podporil ho iba pre svoju politickú kariéru Márquez po sérii druhých miest ovládol Veľkú cenu San Marína, predviedol výborný taktický výkon Foto: K patrónke Slovenska do Šaštína prišlo viac ako 30-tisíc pútnikov Karel Gott sa fanúšikom poďakoval za podporu a zdieľal s nimi jeho infúziu Video+foto: Aktivisti zablokovali vstup na autosalón vo Frankfurte Čo najviac ohrozuje rodiny na Slovensku? Registrované partnerstvá to podľa prieskumu nie sú Zvierací ombudsman žiada zaviesť princíp „zviera nie je vec“ aj do Trestného zákona

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X